„Pierwsza ukraińska szkoła w Polsce” zaprasza przyszłych pierwszoklasistów

Komentarze 0
Pierwsza ukraińska szkoła w Warszawie

Ukraińskie przedszkolaki zapraszamy na kursy przygotowania do szkoły w języku ojczystym. Taką możliwość daje małym Ukraińcom „Pierwsza ukraińska szkoła w Polsce”. Dowiedz się jak zapisać do szkoły przyszłego pierwszoklasistę!

„Pierwsza ukraińska szkoła w Polsce” zaprasza małych Ukraińców – dzieci w wieku przedszkolnym – na zajęcia przygotowujące do przyjęcia do szkoły. Rozpoczęcie szkolenia zapowiedziane jest na 1 listopada 2022 roku. Na szkolenia można się zgłaszać do 21 października. Zajęcia przygotowawcze, czyli „zerówka” (zerowy kurs w polskiej szkole) z Pierwszej Ukraińskiej Szkoły przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-6 lat, które w przyszłym roku szkolnym planują pójść do pierwszej klasy. Zajęcia będą przydatne zarówno dla przyszłych pierwszoklasistów szkół uczących się w ramach ukraińskiego programu edukacyjnego, jak i dla tych przedszkolaków, które trafią do polskich placówek edukacyjnych

Przypominamy, że projekt edukacyjny „Pierwsza ukraińska szkoła w Polsce” został stworzony przez Fundację Niezłomna Ukraina w marcu 2022 roku w celu zapewnienia ciągłości procesu edukacyjnego ukraińskich uczniów, którzy opuścili Ukrainę z powodu wojny. Szkoła uczy dzieci zgodnie z państwowymi standardami Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, zgodnie z podstawowym wykształceniem średnim z pogłębioną nauką języka angielskiego i polskiego jako drugiego języka obcego. Szkoła otrzymała już licencję na prowadzenie działalności edukacyjnej, więc dzieci uczące się w niej dzieci mają możliwość otrzymania państwowego świadectwa, które jest akceptowane w każdej ukraińskiej placówce edukacyjnej. Więcej o ukraińskich szkołach w Polsce można przeczytać tutaj.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Jak wygląda program nauczania dla przedszkolaków?

Kurs przygotowujący do nauki w szkole będzie kontynuowany w bieżącym roku akademickim. W ramach rocznego programu wychowawczego przyszli pierwszoklasiści będą przygotowywać się do szkoły w wielu obszarach, przede wszystkim ucząc się:

  • czytania;
  • pisania;
  • liczenia;
  • myślenia logicznego;
  • wyrażania swoich myśli;
  • zapamiętywania.

Ważną rolę w kształceniu ukraińskich przedszkolaków będą odgrywały nie tylko umiejętności użytkowe i ćwiczenia praktyczne, ale także ogólny rozwój mowy, logiki i pamięci (TRIZ-aidetics), a także rozwój myślenia abstrakcyjnego, rytmu itp. Dla szybszej adaptacji w środowisku obcojęzycznym dzieci będą uczyć się języka polskiego, a dodatkowo pod nadzorem i przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów przejdą trening socjalizacyjny i psychologiczny. Dlatego kurs przygotowawczy będzie składał się z różnego rodzaju ćwiczeń i zadań. Wszystko to zapewni przedszkolakom kompleksowe szkolenie, które pozwoli im w przyszłym roku z powodzeniem włączyć się w pełne życie szkolne i poczuć się pewnie w nowych warunkach nauki.

Ile kosztuje uczęszczanie do szkoły przyszłego pierwszoklasisty?

Uczęszczanie do szkoły przyszłego pierwszoklasisty w Pierwszej Ukraińskiej Szkole w Polsce jest całkowicie bezpłatne – projekt jest finansowany przez Fundację Niezłomna Ukraina. Należy pamiętać, że fundacja nie tylko finansuje zajęcia dla przedszkolaków, ale także zapewnia małym Ukraińcom bezpłatne posiłki i wszystkie niezbędne materiały edukacyjne.

Wcześniej pisaliśmy, jaką edukację powinni wybrać uczniowie z Ukrainy w Polsce, więcej informacji można znaleźć tutaj.

Gdzie i jak przyszły pierwszoklasista zapisać się do szkoły?

W roku szkolnym 2022/2023 Pierwsza Ukraińska Szkoła w Polsce będzie działać w trzech miastach: w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Natomiast szkoły przyszłego pierwszoklasisty przeprowadzą szkolenie przygotowawcze w 12 miastach Polski, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Białymstoku.

Szkolenia przedszkolne będą prowadzone w formacie grup stałych. Każda grupa będzie liczyła nie więcej niż 22 dzieci. Należy pamiętać, że frekwencja powinna być traktowana odpowiedzialnie, nie powinna być dowolna i spontaniczna. Bezpłatne uczestnictwo nie jest zapewnione, ponieważ grupy dzieci tworzone są raz w roku. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu w godzinach wieczornych, mniej więcej od 17:00 do 19:00.

Zobacz też: Language Supp: nowe bezpłatne kursy języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Rodzice będą mogli otrzymać bardziej szczegółowe informacje na temat dokładnego adresu, dni tygodnia i godzin zajęć dla przedszkolaków w poszczególnych miastach po wypełnieniu ankiety i podaniu danych kontaktowych w celu uzyskania informacji zwrotnej.

Zapisać dziecko do szkoły przyszłego pierwszoklasisty można pod linkiem. Wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące procesu nauki w szkole można znaleźć na oficjalnej stronie instytucji edukacyjnej lub pisząc na adres e-mail.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *