ONZ prosi Putina o przedłużenie porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne

Tetiana Sharapova
14 lipca 2023
Komentarze 0
Zboże transportowane przez Morze Czarne Source: Vista Create

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przedłużenie umowy umożliwiającej Ukrainie bezpieczny eksport zboża przez Morze Czarne. W zamian zaproponowano podłączenie do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

Porozumienie w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne

17 lipca wygasa umowa o eksporcie zboża przez Morze Czarne. Rosja grozi wypowiedzeniem umowy, ponieważ nie spełniono kilku wymogów dotyczących eksportu własnego zboża i nawozów za granicę.

Jednym z kluczowych żądań Moskwy jest ponowne podłączenie rosyjskiego banku rolnego Rosselkhozbank do międzynarodowej sieci płatności SWIFT. Przypomnijmy, że został on odcięty przez Unię Europejską w czerwcu 2022 r. z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Co więcej, rzecznik UE powiedział nawet, że ponowne podłączenie Rosji do systemu nie jest brane pod uwagę.

Niemniej jednak Unia Europejska rozważa podłączenie oddziału Rosselkhozbanku do SWIFT. Ma to zostać zrobione w celu umożliwienia transakcji ze zbożem i nawozami.

Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zasugerował Putinowi, aby Rosja zezwoliła na przedłużenie umowy w sprawie zboża z Morza Czarnego o kilka miesięcy. Jest to konieczne, aby UE miała czas na podłączenie jednostki Rosselkhozbank do SWIFT. Guterres wysłał list do prezydenta Rosji 11 lipca. Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric powiedział 12 lipca:

Naszym celem jest usunięcie przeszkód, które wpływają na transakcje finansowe za pośrednictwem Rosyjskiego Banku Rolnego, co jest przedmiotem poważnego zaniepokojenia Federacji Rosyjskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Rzecznik ONZ nie podał dalszych szczegółów dotyczących propozycji, ale podkreślił, że Guterres współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w tej sprawie i jest gotowy do kontynuowania dyskusji na temat swojej propozycji z Rosją.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *