Ukraińcy kupują najwięcej mieszkań w Polsce

Komentarze 0
Mieszkania w Polsce Foto: Marian Savchyshyn/Ukrainian in Poland

Cudzoziemcy aktywnie inwestują w ziemię i mieszkania w Polsce. O rosnącym zainteresowaniem nieruchomością wśród Ukraińców świadczą dane z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2023 r. liczba cudzoziemców, które zostali właścicielami działek, mieszkań i lokali użytkowych w Polsce znacznie wzrosła. Takie dane zostały opublikowane w raporcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W 2023 roku cudzoziemcy kupili ponad 1 milion metrów kwadratowych mieszkań i powierzchni komercyjnych w Polsce.

Zezwolenie na zakup ziemi w Polsce dla cudzoziemców

Raport zostanie przedstawiony posłom podczas bieżącego posiedzenia i pokazuje, że cudzoziemcy przychylnie patrzą na Polskę i chcą tu inwestować. Tylko w ubiegłym roku cudzoziemcy nabyli w Polsce ponad 5,6 tys. ha gruntów oraz ponad 1 mln mkw. mieszkań i lokali użytkowych. Podobnie jak w poprzednich latach, największa część tych zakupów została dokonana przez obywateli krajów Europy Zachodniej, którzy nie muszą uzyskiwać zezwoleń na zakup ziemi lub domów w Polsce.

Zgodnie z polskim prawem, zezwolenie na zakup ziemi dla cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz spoza Konfederacji Szwajcarskiej wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cudzoziemcy z EOG i Konfederacji Szwajcarskiej mogą kupować działki, nieruchomości na nich położone, akcje i udziały w spółkach handlowych bez zezwolenia.

Z raportu wynika, że najwięcej działek cudzoziemcy kupili w województwie zachodniopomorskim (1,3 tys. ha), dolnośląskim (740 ha) i wielkopolskim (717 ha).

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Najmniej gruntów zakupionych przez cudzoziemców w Polsce znajduje się w województwie lubelskim.

Dlaczego Ukraińcy kupują mieszkania w Polsce

Wzrost zainteresowania mieszkaniami w Polsce przez Ukraińców, szczególnie widoczny od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Wielu Ukraińców poszukuje stabilności i bezpieczeństwa, które Polska może im zaoferować. Inne czynniki wpływające na tę decyzję to:

  • Polska graniczy z Ukrainą, co ułatwia przemieszczanie się pomiędzy tymi krajami;
  • wiele podobieństw kulturowych i językowych sprawia, że Ukraińcy łatwiej adaptują się do życia w Polsce;
  • Polska oferuje liczne możliwości zatrudnienia, co przyciąga wielu Ukraińców;
  • Polska ma stosunkowo przyjazne przepisy dotyczące legalizacji pobytu i pracy dla obywateli Ukrainy.

Z danych wynika, że Ukraińcy stali się jedną z największych grup cudzoziemców nabywających nieruchomości w Polsce. Trend ten prawdopodobnie będzie się utrzymywał w najbliższych latach.

Najwięcej mieszkań w Polsce kupili Ukraińcy

Ukraińcy wyprzedzają innych cudzoziemców pod względem liczby zakupów mieszkań w Polsce. I tak w ubiegłym roku obywatele Ukrainy kupili aż 413 tys. mkw. mieszkań. Za nimi uplasowali się Białorusini, którzy nabyli w Polsce 121 tys. mkw. mieszkań. Za Białorusinami plasują się Niemcy, którzy nabyli 96 tys. mkw.

Zobacz też: Jak wynająć mieszkanie w Warszawie i innych miastach: wynajem domu w Polsce dla Ukraińców

Najwięcej mieszkań i domów, w 2023 roku, cudzoziemcy kupili w Warszawie (245 tys. mkw.), a także w Krakowie (105 tys. mkw.) i Wrocławiu (104 tys. mkw.).

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *