Odwołanie stanu epidemii w Polsce: ile jest czasu na przedłużenie wizy?

Tetiana Sharapova
Medycyna, Polska |
1 czerwca 2023
Data aktualizacji: 2 czerwca 2023, 10:04
Komentarze 0
kobieta nosząca maskę koronawirusową-PL Source: Vista Create

Polska odwołała stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza i co powinny zrobić osoby przebywające w Polsce na podstawie przedłużonej wizy? Co powinni zrobić Ukraińcy przebywający w Polsce na podstawie tych dokumentów? Dowiedz się w naszym artykule.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Od marca 2020 r. w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Oznaczało to, że w czasie jego obowiązywania cudzoziemcy mogli legalnie przebywać w kraju, nawet jeśli dokumenty, które im na to pozwalały, straciły ważność. Teraz jednak wszystko się zmienia.

Stan zagrożenia epidemicznego zakończy się 1 lipca 2023 roku. Oznacza to, że cudzoziemcy, którzy chcą nadal przebywać w Polsce, muszą zalegalizować swój pobyt. Odpowiednie dokumenty należy złożyć przed tą datą lub w ciągu miesiąca od 1 lipca. Przedłużone dokumenty będą ważne przez kolejne 30 dni po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Jak długo Ukraińcy mogą przebywać w Polsce na podstawie przedłużonej wizy?

Obecnie Ukraińcy przebywający w Polsce na przedłużonych wizach z powodu Covid mogą przebywać w kraju do 24 sierpnia 2023 roku. Po tej dacie wymagane będą nowe dokumenty potwierdzające ich legalny pobyt w kraju.

Do legalnego pobytu w Polsce może być odpowiedni jeden z następujących dokumentów:

  • Wiza;
  • Zezwolenie na pobyt czasowy;
  • Zezwolenie na pobyt stały;
  • Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • Zezwolenie na pobyt w ramach ruchu bezwizowego.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że Twój pobyt w Polsce będzie legalny od momentu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt do momentu otrzymania decyzji. Jeśli decyzja jest negatywna, możesz się od niej odwołać.

Obecnie nawet ci Ukraińcy, których legalne zezwolenie na pobyt wygasło 14 marca 2020 r. lub później, mogą legalnie przebywać w Polsce. Czyli od momentu rozpoczęcia stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak przedłużyć legalny pobyt w Polsce?

Aby legalnie przebywać w Polsce po 24 sierpnia 2023 roku, należy uzyskać zezwolenie na pobyt. Najczęściej cudzoziemcy ubiegają się o kartę pobytu, która umożliwia pobyt czasowy lub stały. Lista dokumentów może się różnić w zależności od warunków, na jakich wydawane jest zezwolenie. Jednak z pewnością będziemy musieli przygotować:

  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (440 zł);
  • Wypełniony wniosek w dwóch egzemplarzach;
  • Zdjęcie o wymiarach 4,5 x 3,5 cm wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty złożenia dokumentów;
  • Dokument, na podstawie którego chcesz uzyskać zezwolenie na pobyt (umowa o pracę, akt małżeństwa z obywatelem polskim itp.)
  • Ubezpieczenie zdrowotne;
  • Wyciąg z banku, na którym znajduje się co najmniej 800 zł;
  • Numer PESEL;

Warto zaznaczyć, że pakiet dokumentów może się różnić w zależności od województwa, w którym mieszkasz. Dlatego najlepiej od razu zapytać, jakie dokumenty są potrzebne. W tym celu można skontaktować się z Urzędem Wojewódzkim lub sprawdzić listę na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/katalog-jednostek. Musisz wybrać swoje województwo i zapoznać się z listą wymaganych dokumentów.

Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Należy również pamiętać, że termin rozpatrzenia wniosku i wydania zezwolenia na pobyt może być różny w zależności od województwa. Dlatego przygotuj się na długie oczekiwanie.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.