Co trzeba wiedzieć o kursach walut w Polsce?

8 listopada 2022
source: Vista Create

Poznaj aktualne kursy walut Polski i Ukrainy oraz najlepsze miejsce do wymiany złotówek i hrywien.

Większość Ukraińców, którzy uciekli do Polski z powodu rosyjskiej agresji wojskowej, nadal zmuszona jest żyć w co najmniej dwóch wymiarach walutowych. Posługując się na co dzień polską walutą narodową, wielu nadal otrzymuje swoje emerytury, pensje i inne świadczenia socjalne z ukraińskich instytucji publicznych w hrywnach. Warto więc na bieżąco śledzić kursy walut, aby mieć świadomość własnej sytuacji finansowej, zwłaszcza jeśli przygotowujemy się do przyjazdu do Polski lub będziemy podróżować do Ukrainy i nie mamy pewności, gdzie najlepiej wymienić walutę.

Aktualny kurs złotego do hrywny

Kursy walutowe ustalane są na podstawie danych z międzynarodowego rynku walutowego. W Polsce waluty wyceniane są przez Narodowy Bank Polski. Na dzień 17.11.2022 r. oficjalny kurs Narodowego Banku Polskiego złotego w stosunku do hrywny i głównych walut światowych wynosi:

 • 0,1258 UAH (hrywna ukraińska);
 • 4,52 USD (dolarów amerykańskich);
 • 4,69 EUR (euro).

Średni kurs hrywny do złotego na 17 listopada wynosi 0,1229. Innymi słowy, za 100 hrywien można kupić średnio 12,29 zł, a 100 zł wymienić, uwzględniając przelewy z Polski do Ukrainy, na około 813,39 hrywien.

Warto zauważyć, że nie wszystkie polskie banki i kantory są skłonne pracować z hrywną. Ukraińska waluta jest dość słaba. W ciągu ostatnich ośmiu lat kurs walutowy systematycznie się osłabiał, ponieważ siła hrywny zależy od takich czynników jak wielkość PKB, stopy procentowe, sytuacja gospodarcza i polityczna kraju, sytuacja międzynarodowa oraz różnice we wskaźnikach importu i eksportu towarów i usług. Rosyjska inwazja na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku dodatkowo osłabiła kurs ukraińskiej waluty. Dlatego obecny kurs hrywny nie jest zbyt korzystny.

Zdaniem polskich ekspertów, obecny kurs złotego do hrywny jest dość blisko najwyższego poziomu z ostatnich 14 dni. Analizując maksymalne i minimalne wartości średniego rynkowego kursu hrywny do złotego, można zauważyć, że najwyższa wartość obserwowana w tym okresie to 1 złoty = 8,2365 UAH. Jednocześnie obecna wysoka wartość kursu złotego do hrywny wyraźnie kontrastuje z ostatnim niższym kursem odnotowanym 3 listopada, kiedy to 1 złoty = 7,6176 UAH.

Za ile można kupić złotówki w Ukrainie?

Jeśli wybierasz się do Polski, warto zadbać o to, by mieć ze sobą polską walutę, ponieważ obecnie program wymiany hrywien na złote po preferencyjnym kursie został zakończony i w Polsce można wymieniać je jedynie po kursie komercyjnym. I to nie wszędzie. Oczywiście w wielu miejscach w Polsce można płacić ukraińską kartą bankową typu VISA czy Mastercard, co pozwala na dokonywanie transakcji za granicą, ale są miejsca i sytuacje, w których bez gotówki się nie obejdzie. Dlatego poniżej proponujemy informację o kursie złotówki w Ukrainie według ukraińskiego portalu finansowego Ministerstwa Finansów.

We wtorek, 17 listopada 2022 roku NBU ustalił kurs hrywny wobec złotego na 8,0924. Jednocześnie po tym średnim kursie można kupić polskie złote na Ukrainie w kantorach i na czarnym rynku:

 • Kijów – 8,88 hrywien za 1 zł w kantorach i 8,79 od osób prywatnych;
 • Lwów – 8,82 UAH i 8,80 UAH;
 • Zaporoże – 8,75 UAH i 8,78 UAH;
 • Charków – 8,90 UAH i 8,63 UAH;
 • Winnica – 8,85 UAH i 8,80 UAH;
 • Dnipro – 8,73 UAH i 8,75 UAH;
 • Nikołajew – 8,85 UAH i 8,78 UAH;
 • Odessa – 8,80 UAH;
 • Czernihów – 8,85 UAH i 8,80 UAH.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Za ile można sprzedać polskie złote w Ukrainie?

Wracając do Ukrainy z polskimi złotówkami, można je również sprzedać w ukraińskich kantorach lub u osób prywatnych. Na dzień 17 listopada kurs sprzedaży polskiej waluty w różnych miastach Ukrainy wygląda następująco:

 • Kijów – kantory oferują za 1 zł 8,65 UAH, a osoby prywatne 8,55 UAH;
 • Lwów – 8,76 UAH i 8,77 UAH;
 • Zaporoże – 8,45 UAH i 8,60 UAH;
 • Charków – 8,40 UAH i 8,22 UAH;
 • Winnica – 8,65 UAH i 8,70 UAH
 • Dnipro – 8,07 UAH i 8,43 UAH;
 • Mykolaiv – 8,65 UAH i 8,56 UAH;
 • Odessa – 8,50 UAH i 8,66 UAH;
 • Czernihów – 8,65 UAH i 8,50 UAH.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Limity wypłat i płatności w Internecie kartami ukraińskimi

Przypominamy, że 21 lipca 2022 roku Narodowy Bank Ukrainy wprowadził dodatkowe środki mające na celu regulację i zrównoważenie rynku walutowego. Wśród nich jest wprowadzenie szeregu zmian dotyczących transakcji walutowych. Zmiany dotyczyły głównie ograniczeń we wpłatach, przelewach i wypłatach z kart płatniczych hrywien za granicą. Wprowadzone ograniczenia powinny pomóc gospodarce ukraińskiej przetrwać w czasie wojny i przyczynią się do jej szybszej odbudowy w okresie powojennym po zwycięstwie. W związku z tym, zgodnie z uchwałą Banku Narodowego, przy korzystaniu z kart ukraińskich hrywien za granicą obowiązują następujące zasady:

 • miesięczny limit wypłaty gotówki z karty hrywny za granicą nadal wynosi 50 tys. UAH, ale został podzielony na tygodnie – czyli teraz co 7 dni można wypłacić nie więcej niż równowartość 12,5 tys. UAH;
 • zmniejszono miesięczny limit przelewów pieniężnych w hrywnach z karty nadawcy na kartę odbiorcy, numer telefonu lub e-mail (przelewy P2P) – zamiast dopuszczalnych wcześniej 100 tys. hrywien, obywatele za granicą mogą teraz przelać z kart płatniczych hrywien tylko do 30 tys. hrywien miesięcznie;
 • ustalono limit płatności bezgotówkowych kartami ukraińskich banków za granicą – wynosi on 100 tys. hrywien (kwota ta obejmuje wszystkie rachunki w walucie krajowej otwarte w jednym banku, czyli jeśli posiadamy karty np. w dwóch bankach – określona kwota jest podwajana i wynosi 200 tys. hrywien).

Jednocześnie zezwolono bankom na wznowienie bezgotówkowej sprzedaży waluty obcej w równowartości do 50 tys. UAH, pod warunkiem, że kupujący utrzyma zakupioną walutę na rachunku depozytowym przez co najmniej trzy miesiące bez prawa do wypłaty gotówki.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *