Co trzeba wiedzieć o kursach walut w Polsce?

24 maja 2023
Tablica kursów walutowych Source: Vista Create

Większość Ukraińców, którzy przenieśli się do Polski z powodu agresji wojskowej Rosji, jest obecnie zmuszona do życia w co najmniej dwóch walutach. W końcu, używając polskiej waluty krajowej w życiu codziennym, wielu nadal otrzymuje emerytury, pensje i inne świadczenia socjalne od ukraińskich instytucji państwowych w hrywnach. Dlatego warto być na bieżąco z aktualnymi kursami wymiany walut, aby poruszać się we własnej sytuacji finansowej, zwłaszcza jeśli przygotowujesz się do przyjazdu do Polski lub zamierzasz wyjechać na Ukrainę i nie wiesz, gdzie bardziej opłaca się wymienić walutę. Oferujemy zapoznanie się z aktualnymi kursami wymiany polskiej i ukraińskiej waluty, a także najlepszymi miejscami do wymiany złotówek i hrywien.

Aktualny kurs hrywny do złotego w Polsce

Wymieniając waluty warto mieć na uwadze, że sytuacja na rynku walutowym jest obecnie dość niestabilna. Według danych Narodowego Banku Polskiego na dzień 23 maja 2023 r. kurs złotego względem hrywny kształtuje się następująco:

 • 0,112 UAH (hrywna ukraińska).

Jeśli chodzi o kurs średni, to mamy następujące dane:

 • 0,111 – średni kurs wymiany w bankach.
 • 0,114 – kurs wymiany Visa.
 • 0,114 – kurs Mastercard.
 • 0,114 – kurs NBU.
 • 0,113 – zakup hrywien.

Według aktualnego kursu za 100 hrywien można otrzymać średnio 11,11 zł. Jednocześnie za 100 polskich złotych otrzymamy około 865 hrywien.

Warto zaznaczyć, że wymiana hrywien na złotówki w Polsce jest niemal niemożliwa. Wiele kantorów odmawia współpracy z tą walutą. Istnieje jednak możliwość wymiany hrywien na złotówki w kantorach i niektórych bankach.

Bardziej opłaca się płacić ukraińską kartą, gdyż w tym przypadku za transakcję zostanie pobrane ok. 8,5 UAH za 1 zł. Należy również pamiętać, że istnieją ograniczenia NBU dotyczące korzystania z ukraińskiej waluty za granicą. Obecnie ograniczenia te są następujące:

 1. Zakupy w sieci detalicznej – 100 000 UAH miesięcznie ze wszystkich ukraińskich rachunków.
 2. Wypłaty gotówki z bankomatów – 12 500 UAH tygodniowo, bez opłat. Należy pamiętać, że bankomaty mogą również mieć limity wypłat gotówki.
 3. Przelewy z karty na kartę – w ramach limitu ustalonego przez bank.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Kurs wymiany dolara w Polsce

Na dzień 23 maja 2023 r., według Narodowego Banku Polskiego, kurs dolara w Polsce wynosi

 • 4,18 PLN (polski złoty).

Jeśli mówimy o średnim kursie dolara, znak ten wynosi:

 • 4,29 – kurs Visa.
 • 4,25 – kurs Mastercard.
 • 4,17 – średnia stawka w bankach.
 • 4,15 – kupno dolara.

Jeśli zdecydujesz się wymienić złotówki na dolary lub odwrotnie, najprawdopodobniej nie będziesz miał z tym żadnych problemów. W końcu na tej walucie pracują polskie kantory. Trzeba jednak znaleźć korzystny kurs.
Najbezpieczniej zrobić to w banku, w którym posiadamy konto. Konieczne będzie jednak otwarcie konta walutowego. Jeśli chcesz to zrobić w kantorze, zwróć uwagę na aktualny kurs wymiany.

Pisaliśmy również o prognozie kursu dolara w Polsce na lata 2023-2024.

Zobacz też: Powrót do Ukrainy – co musisz wiedzieć i co zrobić przed wyjazdem z Polski?

Kurs euro w Polsce

Na dzień 23 maja 2023 r., według informacji Narodowego Banku Polskiego, kurs euro w Polsce wynosi

 • 4,49 zł.

Jeśli chodzi o średni kurs euro, to kwota ta wynosi:

 • 4,65 – kurs Visa.
 • 4,63 – kurs Mastercard.
 • 4,49 – średnia stawka w bankach.
 • 4,46 – zakup euro.

Pomimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, zachowała swoją narodową walutę. W Polsce można czasem zapłacić w euro, ale takich miejsc jest bardzo mało. Najczęściej sklepy akceptują złotówki.

Jeśli chcesz wymienić hrywny na euro, powinieneś sprawdzić w kantorach, czy jest to możliwe. Nie wszystkie kantory mogą się na to zgodzić. Powinieneś więc rozważyć tę kwestię, gdy idziesz wymienić walutę.

Ogólnie rzecz biorąc, polskie kantory chętnie przyjmują euro do wymiany. Jeśli więc potrzebujesz wymienić tę konkretną walutę, na pewno nie będziesz miał z tym żadnych problemów. Należy jednak zwrócić uwagę na kurs wymiany.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *