Prognoza kursu dolara w Polsce na lata 2023-2024: czy warto wymienić dolary?

Yana Zakharchuk
Polska, Waluty | 8 maja 2023
Komentarze 0
Dolar w Polsce Source: Vista Create

Bankructwo Silicon Valley Bank było największym upadkiem instytucji finansowej od czasu upadku Washington Mutual podczas kryzysu w 2008 roku. Z jakich powodów tak się stało? Jak może to wpłynąć na system bankowy na całym świecie i czy nadszedł czas, aby pozbyć się dolarów? Przeczytaj odpowiedzi na te pytania w naszym artykule.

Największy kryzys bankowy ostatnich lat

Marzec 2023 r. był fatalny dla banków na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych upadły Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank (SB), a drugi co do wielkości bank w Szwajcarii, Credit Suisse, zbankrutował tydzień później. Amerykański bank, First Republic Bank, został uratowany.

Chociaż kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówi, że nie ma powodów do niepokoju, a sektor bankowy UE pozostaje stabilny, Deutsche Bank, największy bank w Niemczech i dziesiąty w Europie, również jest zagrożony upadkiem. Deutsche Bank ma złą reputację ze względu na współpracę z Rosją (bank jest często nazywany „pralnią” brudnych rosyjskich rubli). Wiadomo, że Credit Suisse, a także jego nowy właściciel UBS, są zaangażowani w dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie pomocy rosyjskim oligarchom w unikaniu sankcji.

Zapraszamy na nasz Telegram https://t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

SVB Bank i jego upadek

SVB (Silicon Valley Bank) to amerykański bank komercyjny, założony 17 października 1983 roku. Zlokalizowany w Santa Clara w Kalifornii, był wiodącą amerykańską instytucją finansową specjalizującą się w branży high-tech. Oddziały SVB działały w 13 krajach. Silicon Valley Bank zajął 16 miejsce na liście największych i najbardziej wpływowych banków pod względem skonsolidowanych aktywów. W dniu 10 marca 2023 roku SVB zakończył działalność. Około 85% depozytów było w momencie upadku nieubezpieczonych. W chwili upadku bank miał ponad 200 mld dolarów aktywów. 13 marca 2023 roku, w obliczu powszechnej paniki, prezydent USA Joe Biden uspokoił klientów SVB:

Amerykanie mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich depozytów.

Jednak akcjonariusze nie otrzymali jeszcze żadnej rekompensaty od rządu. Tego samego dnia rozpoczął pracę bank pośredniczący Silicon Valley Bridge Bank, N.A., do którego przeniesiono wszystkie depozyty i aktywa SVB.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów poinformowała, że aktywa i depozyty SVB zostaną odkupione przez holding finansowy First Citizens BancShares.

Przyczyny upadłości Silicon Valley Bank

SVB został mocno dotknięty w zeszłym roku przez spadające akcje spółek technologicznych i podwyżki stóp procentowych przez amerykański system federalny w celu walki z inflacją. Więcej o inflacji w Polsce w 2023 roku przeczytasz tutaj. W ostatnich latach bank nabył obligacje o wartości miliardów dolarów, przy czym depozyty klientów były wykorzystywane jak zwykle. Chociaż te inwestycje są bezpieczne, ich wartość spadła, ponieważ oprocentowanie na nich było niższe niż na podobnych obligacjach, które zostałyby wyemitowane w dzisiejszym środowisku wyższych stóp procentowych.

Klientami Silicon Valley Bank były głównie firmy zorientowane na technologię, które w ciągu ostatniego roku coraz bardziej potrzebowały gotówki. Początkowo nie stanowiło to problemu, ale później, w wyniku dużych wypłat, bank musiał sprzedać własne aktywa, aby sprostać wymaganiom klientów. Wkrótce potem regulatorzy bankowi skonfiskowali aktywa SVB, aby chronić pozostałe aktywa i depozyty banku.

Co się stało? Zdaniem ekspertów Silicon Valley Bank w dużej mierze padł ofiarą paniki swoich klientów. Kiedy 8 marca 2023 roku bank ogłosił, że musi sprzedać pakiet papierów wartościowych o wartości 21 miliardów dolarów ze znaczną stratą, jeszcze tego samego dnia akcje spadły o 60%. W związku z paniką bankową eksperci szacują, że klienci banku próbowali wycofać 42 mld dolarów ze swoich depozytów.

Czy należy spodziewać się nowych przypadków upadków banków?

Pomimo optymistycznych prognoz analityków finansowych i polityków na drugą połowę 2023 r., sytuacja w sferze gospodarczej nie jest w pełni zrozumiała przez wielu zwykłych obywateli. Przewodniczący Rady Eksperckiej i Analitycznej Ukraińskiego Centrum Analitycznego Boris Kushniruk zapewnia, że obecnie nie ma zagrożenia upadkiem innych instytucji bankowych:

Jeśli nie będzie to celowo rozgrywane i jeśli Fed będzie działał w odpowiednim czasie. W tym względzie bardzo ważne są oświadczenia Fedu i amerykańskiego ministerstwa skarbu o kontynuowaniu wysiłków w celu ustabilizowania sytuacji i uniknięcia nowych przypadków «runu na banki». Ale pytanie brzmi: dlaczego nie zrobili tego w przypadku SVB? Oczywiście, są wszelkie powody, by mówić o kryzysie na dużą skalę w gospodarce światowej. Wydaje mi się jednak, że tak nie jest.

Zdaniem analityków finansowych, bankructwo Silicon Valley Bank nie rozprzestrzeni się na sektor bankowy i nie ma zagrożenia dla europejskich banków. Europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział:

Wszystkie banki europejskie, nie tylko te największe, stosują regulacyjny standard bazylejski, więc nie ma tu bezpośredniego wpływu, natomiast musimy jeszcze monitorować możliwość wpływu pośredniego. Ale w tej chwili nie uważamy tego ryzyka za istotne.

Czy to już czas, aby pozbyć się dolarów?

Czy w 2023 roku warto trzymać pieniądze w dolarach? Oleksandr Savchenko, ukraiński ekonomista, profesor, rektor Międzynarodowego Instytutu Biznesu, uważa, że tak:

Obecnie kursy walut są w dużym stopniu uzależnione od polityki. Gdyby dominowały czynniki ekonomiczne, wtedy moglibyśmy formułować jasne prognozy… Z euro jest jeden problem, daje ono niższą stopę zwrotu niż dolar. Jeśli na dolarze można uzyskać 1,2 proc. zwrotu, to na euro można uzyskać maksymalnie 0,1 proc. Kupując złoto, tracisz 5 proc. i tyle samo, gdy je sprzedajesz – taka jest prowizja. Jeśli kupisz metal szlachetny na kilka lat, te straty zostaną pokryte, ale jeśli kupisz go tylko na pół roku, to prawdopodobnie nie… Od 30 lat nasz kraj jest najmniej atrakcyjnym krajem do inwestowania. Dlatego musimy pokonać tę «hałaśliwą mieszankę» (rosyjskich agentów wpływu) zarówno tu, jak i na froncie.

W rozmowie z KP.UA, powołując się na analityka Centrum Zjednoczonej Ukrainy, Ołeksija Kuszcza, zauważył, że:

Coraz więcej krajów eksportujących ropę odmawia jej sprzedaży za dolary, gdyż tradycyjnie uważa się to za jeden z filarów, na których opiera się dolar. Ale (…) ropa nie jest już mega-strategicznym towarem, jakim była w XX wieku. Część światowego handlu może porzucić dolara, a to zmniejszy popyt na dolary, ale tylko częściowo. Dolar jest uniwersalną walutą rezerwową świata, zajmuje pierwsze miejsce pod względem płynności i jest wspierany przez jedną z największych innowacyjnych gospodarek świata.

Zobacz też: Health4Ukraine ponownie przekazuje 500zł na leki dla Ukraińców

Z kolei analityk Esperio Oleksandr Boltyan wyraził pewność, że dolar jest liderem rezerw walutowych na świecie i zachowuje przewagę w płaceniu za towary w handlu międzynarodowym. Zdaniem eksperta:

Żadna inna waluta nie może mieć zabezpieczenia na poziomie zapewnionym przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *