Historyczny moment – kurs dolara osiągnął 5 złotych. Co dalej?

29 września 2022

27 września wieczorem dolar przekroczył granicę 5 zł i nadal rośnie. Co się dzieje i co przewidują eksperci?

Dolar amerykański osiągnął nowy rekord i dominuje

We wtorek, 27 września, około godziny 19:00 amerykańska waluta pobiła nowy rekord, przekraczając po raz pierwszy w historii psychologiczną barierę 5 złotych. Obecnie dolar amerykański dominuje wobec wszystkich głównych walut i notowany jest blisko parytetu z funtem brytyjskim (ok. 5,3 zł), frankiem szwajcarskim (5,04 zł) i euro (4,79 zł). Dolar stał się drugą walutą, która „przebiła” granicę 5 zł – kilka dni temu granicę tę osiągnął frank szwajcarski.

Warto zauważyć, że szybki wzrost dolara obserwujemy od początku roku – w tym czasie wzrósł on względem złotego o 24%. Teraz jednak „ucieczka” amerykańskiej waluty tylko przyspiesza. I tak 27 września wieczorem na rynku międzybankowym dolar był wart 5,005 zł, a następnego dnia o godz. 8:39 portal finansowy Parkiet.com opublikował informację, że kurs amerykańskiej waluty osiągnął poziom 5,03 zł. A chodzi tylko o handel międzybankowy – w kantorach walutę sprzedaje się po jeszcze wyższym kursie. Wejdź w link, aby dowiedzieć się jak wysłać pieniądze z Polski na Ukrainę.

Polska waluta na tle strefy euro

Eksperci tłumaczą osłabienie złotego wobec amerykańskiej waluty głównie spadkiem wartości euro wobec dolara. Polska gospodarka jest przecież zintegrowana z europejskim sektorem finansowym, więc im niższy kurs EUR/USD, tym wyższy kurs w parze walutowej USD/PLN. Obecnie dolar amerykański jest najsilniejszy w ciągu ostatnich dwudziestu lat w stosunku do euro, 27 września 1 euro sprzedawano za jedyne 0,958 dolara.

Zobacz też: Health4Ukraine jest gotowe do ponownego finansowania Ukraińców

Przez wiele lat euro pozostawało silniejsze od dolara amerykańskiego, jednak wydarzenia ostatnich miesięcy (wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja i kryzys energetyczny w Europie) doprowadziły do obniżenia stóp procentowych w całej strefie euro, a tym samym osłabiły pozycję europejskiej waluty wobec dolara. Faktem jest, że dolar amerykański nie jest tak zależny od cen energii i obecnie nie musi stawiać czoła tak wielu wyzwaniom gospodarczym i finansowym. Dlatego amerykański rynek finansowy może sobie pozwolić na walkę z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych. Tutaj dowiesz się, jak wygląda dziś inflacja w Polsce: co wzrosło najbardziej i czego można się spodziewać.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Z czym związany jest gwałtowny „szczyt” złotówki?

Polski złoty był w ostatnich latach jedną z najsłabszych walut w regionie. Niemniej jednak, analizując dynamikę pozycji na USD/PLN, nietrudno zauważyć, że ruch w górę pary walutowej to kwestia zaledwie kilku ostatnich dni. Zdaniem ekspertów, gwałtowny „szczyt” złotego względem dolara można tłumaczyć dwoma głównymi czynnikami:

  1. Sytuacja geopolityczna – nie należy zapominać, że Polska jest bliskim sąsiadem Ukrainy, więc rynek walutowy został szczególnie nadwyrężony przez ogłoszenie przez prezydenta Rosji mobilizacji rezerw i brzmiące groźby ataku nuklearnego. Co zrozumiałe, w obliczu wojny i eskalacji konfliktu inwestorzy starają się ograniczyć własne ryzyko finansowe, więc międzynarodowy kapitał opuszcza potencjalnie niestabilne waluty i przenosi aktywa do tych warunkowo stabilnych i bezpiecznych, do których w dzisiejszej sytuacji należą dolar amerykański i frank szwajcarski.
  2. Polityka monetarna banku centralnego USA, który regularnie podnosi swoją kluczową stopę procentową, a także ogłosił za pośrednictwem Jerome Powella, członka Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, zamiar dalszego podnoszenia stóp w celu utrzymania inflacji w ryzach, nawet kosztem recesji. Przypomnijmy, że jeszcze w marcu amerykański bank centralny (Fed) podniósł stopy procentowe o 3 punkty procentowe do przedziału 3-3,25 proc. i był to najwyższy poziom od 14 lat. Prognozy wskazują jednak, że w tym roku nastąpi dodatkowa podwyżka o 1,25 punktu procentowego, a w przyszłym roku podstawowa stopa procentowa będzie nawet nieco wyższa i wyniesie około 4,6 procent. Dla porównania, Europejski Bank Centralny podniósł stopy tylko dwa razy, łącznie o 1,25 pkt proc. do 1,25 proc.

Kiedy powinniśmy się spodziewać spadku kursu dolara?

W rozmowie z portalem Gazeta.pl starszy analityk rynków finansowych XTB Michał Stajniak przyznaje, że nie należy liczyć na szybkie osłabienie amerykańskiej waluty. Choć zdaniem eksperta agresywny wzrost dolara, który obserwowaliśmy w ostatnich dniach, powinien wyhamować, a biorąc pod uwagę nadmierną inflację w kraju, która w czerwcu wyniosła 9,1%, możemy spodziewać się nawet recesji, która z kolei doprowadzi do spadku stóp procentowych. Może się to zdarzyć już w przyszłym roku. Wtedy powinniśmy się spodziewać, że dolar spadnie do pozycji, z których zaczął się kilka miesięcy temu.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *