Kiedy jest Dzień Nauczyciela w Polsce w 2023 roku: czy jest to dzień wolny od pracy i jakie prezenty otrzymują nauczyciele?

Natalia Kowalenko
Dzieci, Polska, Studenci | 29 września 2023
Komentarze 0
Nauczyciel stoi w klasie przy tablicy-PL Source: Vista Create

Każdego roku, w pierwszą niedzielę października, ukraińscy uczniowie i ich rodzice są przyzwyczajeni do gratulowania swoim nauczycielom z okazji Dnia Nauczyciela. W 2023 roku święto nauczycieli na Ukrainie przypada na 1 października. Oto, kiedy Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce i jakie tradycje świętowania i gratulowania pedagogom istnieją tutaj.

Kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Nauczyciela?

14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Data ta jest szczególna dla wszystkich pedagogów, nauczycieli i mentorów w kraju, ponieważ tego dnia obchodzony jest w Polsce Dzień Nauczyciela, święto zawodowe pedagogów.

Wybór tej daty związany jest z powołaniem Komisji Edukacji Narodowej przez Sejm 14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Poniatowskiego. Komisja miała szerokie uprawnienia i autonomię, co czyniło ją pierwszym ministerstwem oświaty w historii Polski. Utworzenie Komisji było ważnym krokiem w rozwoju oświaty i oświecenia w kraju i miało poprawić stan szkolnictwa w Polsce, które znajdowało się wówczas pod kontrolą jezuitów. Pomimo pozytywnych aspektów edukacji w szkołach jezuickich, brakowało im bardziej postępowego podejścia do nauczania dzieci. Komisja miała zmienić tę sytuację, czyniąc edukację w Polsce bardziej nowoczesną i skuteczną.

Nic dziwnego, że 14 października jest w Polsce obchodzony jako Dzień Nauczyciela. Data ta została zapisana w ustawie 27 kwietnia 1972 roku jako część Karty Praw i Obowiązków Nauczycieli, która została zastąpiona Kartą Nauczyciela w 1982 roku, a święto zostało przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej. Warto zauważyć, że święto to jest obchodzone nie tylko przez nauczycieli, ale także przez wszystkich pracowników oświaty, takich jak bibliotekarze i dyrektorzy szkół. W tym dniu składa się im również gratulacje.

W 2023 roku 14 października wypada w sobotę, więc obchody odbędą się w piątek 13 października.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach również w Polsce upowszechnił się zwyczaj obchodzenia święta nauczycieli 5 października, czyli w Światowy Dzień Nauczyciela.

Czy Dzień Nauczyciela jest w Polsce dniem wolnym od pracy?

Dzień Nauczyciela nie jest oficjalnym świętem państwowym, w przeciwieństwie do innych świąt państwowych w Polsce. Niemniej jednak, zgodnie z art. 74 Karty Nauczyciela, Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony corocznie w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w dniu 14 października, jest uważany za dzień wolny dla wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Dlatego w tym dniu uczniowie zazwyczaj nie mają lekcji w szkołach, choć przychodzą do placówek oświatowych.

Jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela w Polsce?

Jak wspomniano powyżej, w Dniu Nauczyciela w Polsce dzieci nie są zwolnione z obowiązku szkolnego. Niemniej jednak, zamiast regularnych zajęć lekcyjnych, dzień ten jest tradycyjnie naznaczony uroczystymi apelami, konkursami, wycieczkami szkolnymi lub konkursami między uczniami i nauczycielami. Organizowane są kiermasze szkolne, festyny, koncerty amatorskie itp.

Uroczystości są często rozłożone na kilka dni, aby wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli wziąć w nich udział. Uroczystości mogą odbywać się zarówno na poziomie szkoły, jak i klasy.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Podobnie jak na Ukrainie, najlepsi nauczyciele otrzymują w tym dniu nagrody i wyróżnienia. Niemniej jednak, najczęściej Dzień Nauczyciela w Polsce odbywa się na mniej formalnym poziomie, a o jego przebiegu decydują nauczyciele i rady szkół.

Co podarować na Dzień Nauczyciela w Polsce?

Warto zauważyć, że prezenty dla nauczycieli z okazji ich święta zawodowego nie są w Polsce zabronione. Jednak obecnie w polskim społeczeństwie istnieją dwie radykalnie przeciwstawne opinie na ten temat, podobnie jak na Ukrainie. Jedni uważają, że prezent na Dzień Nauczyciela jest wyrazem wdzięczności dla nauczyciela, okazją do podkreślenia jego szczególnej roli w wychowaniu dzieci. Inni rodzice z kolei uważają, że prezenty nie powinny być wręczane nauczycielom, ponieważ jest to korupcja.

Zobacz też: Ukraińska edukacja dla studentów za granicą w roku akademickim 2023-2024

Dlatego kwestia prezentów dla nauczycieli jest zwykle rozstrzygana na poziomie indywidualnym lub na poziomie rady rodziców w klasie.

Prezent może być indywidualny lub grupowy, od całej klasy. W tym przypadku zazwyczaj chodzi bardziej o prezenty symboliczne, pamiątki lub przydatne drobiazgi (artykuły papiernicze, książki, plakaty czy kubki z pamiątkowymi napisami). Prezentem może być bukiet, żywe rośliny doniczkowe, pudełko czekoladek, czekolada lub inne słodycze. Oto kilka innych propozycji prezentów na Dzień Nauczyciela:

 • książka;
 • zestaw do notatek;
 • elegancki notatnik lub kalendarz;
 • gra edukacyjna;
 • handmade (prezent wykonany własnoręcznie przez dziecko).

W rzeczywistości istnieje wiele opcji na takie prezenty, ponieważ sklepy detaliczne są dobrze przygotowane na to święto, a na początku października na półkach pojawia się wiele towarów tematycznych na Dzień Nauczyciela).

Gratulacje dla nauczycieli z okazji Dnia Nauczyciela w Polsce

Kartka tematyczna podpisana przez ucznia może być niezwykle miłym i wzruszającym prezentem dla każdego nauczyciela, zwłaszcza jeśli jest to ukraiński uczeń w polskiej szkole. W rzeczywistości jest to świetny sposób na wyrażenie uznania i wdzięczności dla nauczycieli i wychowawców w prosty, ale szczery sposób. Oto kilka opcji na krótkie pozdrowienia z okazji Dnia Nauczyciela:

 • Życzę wszystkiego dobrego z okazji dnia Nauczyciela. Życzę przede wszystkim dużo sukcesów zawodowych, zdrowia i pociechy z uczniów.
 • Z całego serca dziękuję Ci, Nauczycielu, za Twoją troskę, mądrość i wsparcie. Życzę Ci zdrowia, radości i nieustającego sukcesu w Twojej misji kształcenia młodych umysłów!
 • Z okazji Dnia Nauczyciela życzę dużo radości z wykonywanej pracy,
  Sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów.
 • Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Nauczyciela!
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *