Które globalne firmy nadal działają w Rosji?

Yana Zakharchuk

4 czerwca 2023
Data aktualizacji: 29 czerwca 2023, 14:55
Komentarze 0
Przedstawiciel Ukrainy odrzuca marki działające w Rosji Source: Vista Create

Wiele międzynarodowych firm opuściło rynek rosyjski w odpowiedzi na pełną inwazję wojskową Rosji na terytorium niepodległego państwa, Ukrainy. Niektóre firmy nadal działają bez żadnych ograniczeń, wielokrotnie zwiększając swoje zyski. Oto lista największych firm, które nadal prowadzą działalność w Rosji.

Firmy z jakich krajów nadal będą działać w Rosji w 2023 roku?

Na początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę ponad 2 405 spółek zależnych, w tym 1 400 firm z krajów UE i G7, pracowało dla gospodarki agresora. Do marca 2023 r. tylko 9% zachodnich firm opuściło rynek rosyjski, mimo że do maja 2022 r. 1439 firm z 70 krajów ogłosiło, że opuści rynek agresora. Według Kijowskiej Szkoły Ekonomii, do maja 2023 r. tylko 191 firm całkowicie opuściło Rosję. Przede wszystkim właściciele firm, które pozostają w kraju agresora, dążą do utrzymania swoich zysków, aktywów, majątku ruchomego i nieruchomości w Rosji. Wśród tych firm około 20% należy do firm niemieckich, 12% do amerykańskich, a 7% do japońskich. Wśród znanych marek, Metro, Leroy Merlin, Auchan, Mondelez International, Nestle, Unilever, Procter & Gamble, Pfizer, Philip Morris, Bayer, Alibaba, Cersanit, Vici, Bonduelle, Calzedonia, Diesel, Etam, Lacoste itp. nadal płacą podatki do budżetu okupanta.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszego Instagrama pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Leroy Merlin

Leroy Merlin jest liderem na rosyjskim rynku produktów budowlanych i remontowych i pomimo wojny kontynuuje działalność i nie planuje ograniczać swojej działalności handlowej.

Metro

Metro to niemiecka międzynarodowa marka detaliczna, która pomimo wojny wykazuje stały wzrost przychodów na rynku rosyjskim, tłumacząc swoją niechęć do zamknięcia działalności faktem, że 10 000 pracowników straci pracę, a sankcje powinny dotknąć przywódców kraju, a nie zwykłych ludzi. METRO Ukraina wysłała oficjalne pismo do kierownictwa Metro w Düsseldorfie z prośbą o zaprzestanie prowadzenia działalności w Rosji, co spotkało się z odmową.

Auchan

Auchan to sieć hipermarketów należąca do francuskiej rodziny Muller wraz z Leroy Merlin i pomimo oświadczeń o ograniczeniu inwestycji w rosyjską gospodarkę, nadal aktywnie prowadzi działalność, generując 11% zysków spółki macierzystej i próbując zastąpić towary objęte sankcjami rosyjskimi producentami. Proponujemy dowiedzieć się, gdzie można kupić ukraińskie produkty w Polsce.

Nestle

Nestle to szwajcarska firma spożywcza, kosmetyczna i farmaceutyczna z około 8000 różnych marek.  Firma posiada około 7 dużych przedsiębiorstw w Rosji. Zarząd firmy ogłasza obecnie częściowe wycofanie się z rynku niektórych grup produktów. Nie mówi się o całkowitym zamknięciu.

Następujące produkty Nestle są zakazane w sprzedaży w Rosji:

  • Napój czekoladowy Nesquik
  • batony KitKat
  • Kapsułki z kawą Nespresso
  • woda mineralna San Pellegrino itp.

Produkty Nestle, które mają zostać wycofane z rynku rosyjskiego:

  • słodycze Comilfo
  • batony Nuts;
  • Płatki śniadaniowe Nesquik, Fitness, Lion, Kosmostars itp;
  • Płatki śniadaniowe Bistrov;
  • Przyprawy i kostki Maggi;
  • karma dla psów i kotów: „Gourmet”, „Felix”, „Purina One”, „Pro Plan”, „Darling”, „Friskies”.

Planują pozostawić tylko żywność dla niemowląt.

Mondelez International

Mondelez International to amerykańska międzynarodowa firma produkująca słodycze, żywność i napoje.  Firma nie opuściła rynku rosyjskiego od początku wojny na pełną skalę. Mondelez International działa w 160 krajach. Na rynku rosyjskim posiada 3 fabryki produkujące popularne na całym świecie słodycze:

  • Milka;
  • Barney’s;
  • OREO;
  • Krakersy TUC;
  • czekolada Alpen Gold;
  • baton piknikowy;
  • guma do żucia „Dirol”;
  • lizaki Halls itp.

Wraz z początkiem pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, pracownicy Mondelez International na Łotwie, Litwie i w Estonii złożyli petycję do dyrektora generalnego Dirka Van de Puta z prośbą o zaprzestanie prowadzenia działalności w Rosji, ale nie miało to wpływu na działalność firmy.

Unilever

Unilever to brytyjsko-holenderski producent żywności i dóbr konsumpcyjnych. Firma jest właścicielem 8 dużych rosyjskich przedsiębiorstw, które produkują:

  • Dove, Lux, Timotei, Sunsilk, produkty higieny osobistej Rexona;
  • środki dezynfekujące „Domestos”, „Cif”, „Glorix”;
  • zupy i przyprawy Knorr;
  • Majonezy, ketchupy i sosy Calve;
  • Brooke Bond, Beseda, herbaty Lipton itp.

Unilever nadal w pełni utrzymuje produkcję i działalność swoich oddziałów w Rosji.

Bonduelle

Bonduelle to znana francuska firma produkująca mrożone i konserwowane warzywa, która nadal płaci podatki i opłaty do rosyjskiego budżetu i nie rozważa opuszczenia rynku. Należy zauważyć, że znane sieci na Ukrainie (Varus, Novus, Auchan, Silpo i ATB) odmówiły współpracy z Bonduelle.

Procter & Gamble

Procter & Gamble to międzynarodowa firma ze Stanów Zjednoczonych, światowy lider na rynku dóbr konsumpcyjnych, który nadal finansuje agresję zbrojną. Należąca do firmy fabryka maszynek do golenia Gillette w Sankt Petersburgu i zakład produkcji kosmetyków w regionie Tula nadal działają w Rosji, zasilając budżet najeźdźcy.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Philip Morris

Philip Morris, globalna marka tytoniowa, ogłosiła chęć opuszczenia rynku rosyjskiego, sprzedała aktywa, ale ze względu na brak korzystnych ofert nadal prowadzi działalność, choć ograniczyła inwestycje w gospodarkę agresora.

Alibaba

Alibaba to chińska firma technologiczna, która działa w dziedzinie handlu internetowego i pozostaje najczęściej odwiedzanym rynkiem w Rosji. Przypominamy, że w Polsce wprowadzono nowe podatki od sprzedaży na OLX, eBay i innych platformach handlowych.

Raiffeisen Bank International, UniCredit Group, OTP Bank, Morgan Stanley, Credit Agricole

Raiffeisen Bank International, UniCredit Group, OTP Bank, Morgan Stanley, Credit Agricole to międzynarodowi przedstawiciele sektora bankowego (Austria, Węgry, Francja, Włochy, USA), którzy pomimo sankcji nałożonych na system finansowy agresora nadal działają bez żadnych ograniczeń ze strony instytucji międzynarodowych, wielokrotnie zwiększając swoje zyski. Raiffeisen Bank International został oskarżony o udzielanie preferencyjnych pożyczek i uznanie LDPR. Obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy domaga się sankcji dla austriackiego kierownictwa banku.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *