Browary w Warszawie i Polsce, do których można wybrać się na wycieczkę

Komentarze 0
Najlepsze piwo w Warszawie Source: Vista Create

Polska słynie z długiej historii browarnictwa, która sięga X wieku, kiedy to otwarto pierwszy browar królewski. Obecnie w Polsce działa ponad 100 browarów. W 2023 roku polskie piwo Grodziskie znalazło się na szczycie rankingu najbardziej cenionych piw na świecie, znanego również jako „szampan piw”. W naszym artykule opowiemy o miejscach, w których oprócz picia odurzających napojów można zanurzyć się w historii i kulturze tradycyjnego piwowarstwa.

Browar Warszawski – warsztaty piwa rzemieślniczego

Historia Browarów Warszawskich sięga XVIII wieku, kiedy to przy ulicy Grzybowskiej funkcjonowało wiele różnych browarów. Ten jednak przetrwał najdłużej – do 2004 roku warzył i rozlewał wyśmienite piwo, które było eksportowane nawet za granicę. Dwa lata temu podjęto decyzję o otwarciu nowego Browaru Warszawskiego w miejscu starego browaru, związanego z dawnymi tradycjami i historią.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Browar ten produkuje 19 rodzajów piwa rzemieślniczego, które można degustować na miejscu. Na miejscu pracuje dwóch profesjonalnych piwowarów, David Bonk i Piotr Przczulkowski, których można spotkać podczas zwiedzania.

Nawiasem mówiąc, ukraiński restaurator Mark Zarkhin był zaangażowany w otwarcie Browaru Warszawskiego. Dlatego w restauracji browaru można znaleźć dania przygotowane zgodnie z warszawskimi i lwowskimi tradycjami gastronomicznymi.
Na wycieczkę można przyjść w grupie 10 osób. Koszt to 50 zł od osoby.
Numer telefonu: +48798001105

E-mail: office@browarwarszawski.com

Adres: Haberbuscha i Schielego 2, Warszawa
Strona internetowa: https://browarwarszawski.com/

Podziemny browar na obrzeżach Warszawy

Pod Warszawą, w miejscowości Żelechów, znajduje się pałacowy hotel z browarem w lochach. Właściciele obiecują, że piwo będzie warzone z naturalnych składników, takich jak woda, chmiel, zboże i miód, według najlepszych wielowiekowych receptur. Oferują nawet mistrzowskie kursy warzenia piwa! Festiwale piwa, pyszne jedzenie i niepowtarzalny smak – to wszystko czeka na Ciebie w Pałacu Rzelechów.
Numer telefonu: +48 25 682 03 60

E-mail: recepcja@palaczelechow.pl

Adres: Marszałka Józefa Piłsudskiego 36, Żelechów
Strona internetowa: http://www.palaczelechow.eu

Browar w Żywcu

Browar w Żywcu został założony w 1856 roku przez Albrechta Fryderyka Habsburga, słynnego europejskiego piwowara. Browar produkuje piwo Żywiec, a w najstarszej zabytkowej części zakładu produkcyjnego znajduje się muzeum (otwarte w 2006 roku), które zaprasza do zanurzenia się w atmosferze tradycyjnego polskiego piwowarstwa wraz z degustacją.

Koszt zwiedzania to 40 zł z przewodnikiem w grupie, 30 zł samodzielnie, a bilet ulgowy (dla osób poniżej 19 roku życia z legitymacją szkolną) będzie kosztował 15 zł.

Browar można zwiedzać po wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub mailowej. Do Żywki można wygodnie dojechać z Warszawy autobusem lub pociągiem. Wcześniej pisaliśmy o aplikacjach mobilnych do kupowania biletów komunikacji miejskiej w Polsce.

Adres: Browarna 88, 34-300 Żywiec

Telefony:

+48338612457

+48338619627

E-mail: rezerwacja@muzeumbrowaru.pl

Strona internetowa: https://www.muzeumbrowaru.pl/

Browar Lwówek Śląski

Browar Lwówek Śląski jest uważany za najstarszy w Polsce, działający od 1209 roku i słynący z warzenia piwa Lwówek. Browar oferuje muzeum z ponad 400 eksponatami, które zachowują historię tradycyjnej produkcji piwa w województwie śląskim. Uwagę przyciąga eksponat w postaci lodówki do przechowywania piwa z 1905 roku. Dowiedz się więcej o bezpłatnych dniach muzeów w Warszawie w 2023 roku.

Koszt to 35 zł (wizyta z degustacją piwa).

Dojazd z Warszawy pociągiem do Zielonej Góry, a następnie autobusem do Lwówka Śląskiego.

Adres: Traugutta 7, 59-600 Lwówek Śląski

Telefon: +48756431880

E-mail: kontakt@browarlwowek.pl

Strona internetowa: https://www.browarlwowek.pl/

Zobacz też: Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Browar Zamkowy Racibórz

Pierwsze udokumentowane wzmianki o browarnictwie na tym terenie (okolice Ratibor) pochodzą z 1567 roku, kiedy to browar znajdował się w obrębie murów zamkowych, a w pobliżu miasta zlokalizowana była plantacja chmielu. Tradycyjnie produkuje się tu kilka rodzajów piwa raciborskiego, którego smak zadowoli najbardziej wymagającego konesera chmielowego trunku.

Zwiedzanie browaru możliwe jest wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji mailowej w soboty. Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Raciborza z Krakowa lub Katowic jest autobus z Warszawy.

Adres: Zamkowa 2B, 47-400 Racibórz

Telefon: +48784350193

E-mail: zwiedzanie@browarraciborz.pl

Strona internetowa: https://www.browarraciborz.pl/

Tyskie Browary Książęce

Pierwsze wzmianki o Tyskich Browarach Książęcych pochodzą z 1613 roku. Warzone są w nim słynne piwa Książęce i Tyskie. Browar położony jest na rozległym terenie, na którym oprócz browaru znajdują się domy rodzinne byłych pracowników, dom głównego piwowara oraz stajnie. Ściany terenu ozdobione są historycznymi fotografiami z początku XX wieku. Na terenie browaru znajduje się pub, w którym można skosztować świeżo warzonego piwa lub kupić je na wynos.

Po całym kompleksie organizowane są wycieczki z przewodnikiem, dostępne są także degustacje. Koszt wizyty wynosi od 30 złotych.

Z Warszawy można tam dojechać autobusem lub pociągiem.

Adres: Katowicka 9, 43-100 Tychy

Telefon: +48724144511

E-mail: wycieczki@browartyskie.pl

Strona internetowa: https://www.browartyskie.pl/

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *