Nowe kary za wykroczenia drogowe w Polsce

Komentarze 0
Wypadek na drodze - będzie mandat dla sprawcy Source: Vista Create

Od grudnia w Polsce zaczęły obowiązywać nowe mandaty dla kierowców. Ponadto niektóre kary wejdą w życie już w 2023 r. Dowiedz się, za co możesz zapłacić grzywnę.

Grzywna za ukraińskie prawo jazdy

Zła wiadomość dla ukraińskich kierowców. Od stycznia 2023 roku każdy, kto posiada ukraińskie prawo jazdy będzie karany grzywną. W końcu ukraińskie prawo jazdy jest ważne do 31 grudnia 2022 roku.

Jeśli więc jeszcze nie wymieniłeś prawa jazdy, zrób to szybko. W przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości 1500 zł. Nowy certyfikat możesz otrzymać w usłudze Dokument DP. Będzie ona kosztować 254 hrywien + 420 zł opłaty serwisowej.

Ponadto możesz skontaktować się z polskim Urzędem Miasta. W tym celu musisz zebrać następujące dokumenty:

 • Zdjęcie o rozmiarze 35×45 mm;
 • Kopia ukraińskiego prawa jazdy;
 • Prawo jazdy przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego;
 • Dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce;
 • Dowód uiszczenia opłaty. Opłata wyniesie 101 zł.
 • Dowód uiszczenia opłaty konsularnej. Dziś to 125 zł;

Jeśli więc nie wymieniłeś jeszcze prawa jazdy, nie zwlekaj.

Kara za brak naklejki na szybie

Kolejna kara dotyczy naklejek. Ta naklejka będzie dotyczyć strefy czystego transportu. Naklejka będzie kosztować 5 zł, ale za jej brak trzeba będzie zapłacić grzywnę w wysokości 500 zł. Lepiej więc wydać pieniądze na naklejkę, niż za każdym razem płacić mandat.

Naklejkę rejestracyjną można uzyskać w gminie miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że w zależności od regionu wymagania mogą się zmieniać.

Nowa naklejka będzie miała kształt ośmiokąta i będzie koloru zielonego. Wskaże, z jakiego rodzaju paliwa korzysta samochód. Obecnie nie ma stref czystego transportu, ale pierwsza z nich pojawi się w Krakowie w 2024 roku.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kara za jazdę w stanie nietrzeźwości

Najistotniejsze zmiany będą dotyczyły kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Od 2023 r. kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu będzie znacznie surowsza niż dotychczas. W poważnych przypadkach tego przestępstwa przewidziana jest konfiskata pojazdu.

Jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy przekroczy 1,5 ppm, grozi mu konfiskata samochodu. Jednocześnie nie będzie miało znaczenia, czy wypadek nastąpił w wyniku jazdy po alkoholi, czy nie.

W razie wypadku samochód zostanie skonfiskowany, nawet jeśli poziom nietrzeźwości wyniesie 0,5 ppm. W ten sposób Polska chce uczynić ruch drogowy jeszcze bezpieczniejszym.

Ponadto od stycznia 2023 r. zmienią się również warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Staną się surowsze. Jeśli kierujący spowodował poważny uszczerbek na zdrowiu lub nawet w stanie nietrzeźwości zabił kierującego, spędzi za kratami 16 lat. Oznacza to, że wymiar kary może się zwiększyć nawet o 4 lata.

Jak zapłacić mandat za wykroczenie drogowe?

Jeśli zostałeś ukarany grzywną, masz dwie możliwości: albo zapłacić mandat, albo spróbować się odwołać. Nie warto jednak ignorować kary, bo inaczej sprawa może skończyć się w sądzie.

W Polsce istnieje kilka możliwości uiszczenia kary. Wszystko zależy od tego, jaką grzywnę otrzymałeś. Są one następujących typów:

 • Kara pieniężna to taka, którą należy zapłacić gotówką. To właśnie ta kara jest najczęściej nakładana na cudzoziemców. Należy ją wpłacić bezpośrednio do instytucji, która go nałożyła.
 • Grzywny zaoczne to takie, które zostały wystawione na Ciebie pod Twoją nieobecność. Na przykład za nieprawidłowe parkowanie. Na zapłacenie takiej kary będziesz miał 7 dni.
 • Kara kredytowa – może być wydana zarówno cudzoziemcom ze stałym pobytem, jak i Polakom. Na zapłacenie takiej kary także mamy 7 dni.

Mandat można uiścić gotówką na miejscu, kartą w terminalu, przekazem pocztowym lub za pośrednictwem bankowości internetowej, jeśli posiadasz niezbędne dane. Jednocześnie w Polsce często stosuje się ulgi w płaceniu mandatów, jeśli płaci się je w terminie.

Zobacz też: Jak tej zimy można zaoszczędzić w Polsce na prądzie?

Jeśli nie jesteś pewien, czy grozi Ci za coś mandat, możesz sam to sprawdzić. Aby to zrobić, przejdź do następujących linków:

 1. www.ebok.canard.gitd.gov.pl – tutaj pokazane są kary wystawione przez Główny Inspektorat Transportu.
 2. www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne – tutaj zobaczysz informacje o naliczaniu punktów karnych.
Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *