Edukacja pozaformalna w Polsce: jak to działa?

Tetiana Sharapova

23 września 2022
Data aktualizacji: 23 maja 2023, 18:56
Komentarze 0
Facet studiuje online

Chciałbyś zdobyć wiedzę na dany temat, ale wolisz nie poświęcać na to dużo czasu? W takiej sytuacji należy zwrócić się w stronę edukacji nieformalnej. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas i zyskać solidną dawkę wiedzy.

Opowiadamy, czym jest edukacja pozaformalna, dla kogo jest przeznaczona i jak działa w Polsce.

Edukacja pozaformalna – co to jest?

Edukacja pozaformalna to rodzaj procesu edukacyjnego, który odbywa się poprzez programy edukacyjne, ale nie wiąże się z nadawaniem uznawanych przez państwo kwalifikacji edukacyjnych według poziomu kształcenia. Taki proces uczenia się pomaga w jak najszybszym przyswajaniu wiedzy.

Ze względu na swoją specyfikę, edukacja nieformalna dzieli się na następujące formy:

  • face-to-face: szkolenia, kursy, seminaria, warsztaty itp;
  • kształcenie na odległość: kursy na odległość, webinaria.

Edukacja pozaformalna może być odbierana w agencjach pozarządowych, na platformach nauczania na odległość oraz u osób prywatnych (wychowawca lub inna osoba).

Do zalet edukacji pozaformalnej należy zaliczyć fakt, że w krótkim czasie można zdobyć potrzebną wiedzę. Z minusów – wyniki edukacji pozaformalnej nie zawsze są uwzględniane w ogólnej certyfikacji.

Jak przebiega nieformalny proces edukacyjny w Polsce?

W Polsce, podobnie jak w Ukrainie, edukacja nieformalna jest bardzo popularna. Stanowi ona integralną część strategii uczenia się przez całe życie.

Edukacja pozaformalna w Polsce jest tworzona właśnie dla dorosłych. Ale istnieją też kursy dla młodszych. Przykładami edukacji pozaformalnej są:

  • Studia podyplomowe;
  • Kursy kwalifikacyjne zawodowe;
  • Kursy kompetencji zawodowych;
  • Kursy kompetencji ogólnych;
  • Doskonalenie wiedzy teoretycznej dla pracowników niepełnoletnich.
  • Inne kursy mające na celu stworzenie możliwości zdobycia i uzupełnienia wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, seminaria i staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane.

Proces edukacyjny prowadzony jest przez organy rządowe i pozarządowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia branżowe, różne fundacje itp.

Warto zauważyć, że w Polsce kwestię studiów podyplomowych reguluje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. A studia podyplomowe kończą się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych.

Zobacz też: Szkoły policealne w Polsce dla Ukraińców: możliwości i popularne kierunki

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, studia podyplomowe muszą trwać co najmniej dwa semestry. Ukończenie programu edukacyjnego jest potwierdzone świadectwem, dyplomem lub innym dokumentem.

Gdzie można zdobyć edukację nieformalną?

W Polsce istnieje kilka rodzajów placówek edukacyjnych, w których można zdobyć wykształcenie pozaformalne. Oto niektóre z nich:

  • Szkoły policealne

Szkoły te są w Polsce bardzo popularne. Mogą tam chodzić zarówno nastolatki, którzy ukończyły szkołę, jak i dorośli. Nie musisz się nawet martwić, że praca będzie Ci przeszkadzać, ponieważ istnieje możliwość dostosowania grafiku do Twoich potrzeb.

Więcej o szkołach policealnych pisaliśmy wcześniej tutaj.

  • Szkolenia i seminaria;

Seminaria i szkolenia są również bardzo popularne w Polsce. Większość z nich odbywa się za darmo lub za minimalną opłatą.

Możesz dowiedzieć się, jakie wydarzenia edukacyjne odbywają się w najbliższym czasie tutaj.

  • Kursy językowe;

Kursy języków obcych również można zaliczyć do edukacji nieformalnej. W Polsce można znaleźć wiele takich zajęć. Ostatnio otworzyło się sporo kursów języka polskiego dla Ukraińców. Mogą one być zarówno internetowe jak i stacjonarne. W tym przypadku każdy wybiera tak, jak mu wygodniej.

Informacje o tym jak zapisać się na bezpłatny kurs języka polskiego znajdziesz tutaj.

  • Kursy online i offline.

Oczywiście bardzo popularne są różne kursy online i offline. Zazwyczaj zajęcia te są odpłatne i odbywają się kilka razy w tygodniu. Jest to również dobry sposób na zdobycie potrzebnej wiedzy w krótkim czasie.

Niedawno pisaliśmy o uruchomieniu na Ukrainie bezpłatnego kursu urbanistyki. Jest on skierowany do ukraińskich dziewcząt w wieku od 15 do 22 lat. Udział w kursie jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej zakwalifikować.

Pisaliśmy też o stypendiach dostępnych dla ukraińskich uczniów i studentów. Można je otrzymać zarówno w formie pomocy społecznej, jak i za osiągnięcia w edukacji, sporcie czy nauce.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *