Gdzie iść do pracy w Polsce po ukończeniu szkoły bez dodatkowego wykształcenia?

Yana Zakharchuk
Praca | 12 kwietnia 2023
Komentarze 0
Dziewczyna pracująca jako sprzedawca w sklepie po zakończeniu szkoły Source: Vista Create

Jaką pracę można znaleźć w Polsce po ukończeniu szkoły mając jedynie świadectwo ukończenia edukacji podstawowej? Które dziedziny są gotowe na przyjęcie absolwentów szkół od razu, a które wymagają dodatkowych kursów? Dowiedz się w naszym artykule!

Jakie możliwości mają absolwenci szkół w Polsce?

W Europie istnieje wiele możliwości dla absolwentów szkół posiadających jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Dla Ukraińców ta sytuacja jest nietypowa, ponieważ bez wykształcenia i doświadczenia na Ukrainie można dostać jedynie pracę wymagającą wysiłku fizycznego.

Zgodnie z polskim kodeksem pracy, oficjalnie (na umowę o pracę) można pracować od 15 roku życia. Więcej o warunkach zatrudniania nastolatków i najpopularniejszych ofertach pracy dla nieletnich można przeczytać tutaj.

Jeśli chodzi o polskich absolwentów, wielu z nich po ukończeniu studiów ma tzw. gap year: вiorą rok przerwy po ukończeniu szkoły średniej i dzięki temu mogą spróbować pracy w różnych zawodach, ukończyć pewne kursy, realizować hobby, a także poświęcić swój czas na dokonanie wyboru, gdzie kontynuować studia lub w jakiej dziedzinie się rozwijać. Dlatego też znalezienie pracy bez specjalnego lub wyższego wykształcenia, a także bez doświadczenia jest całkiem możliwe.

Dość popularnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy ukończyli 11 klasę na Ukrainie lub liceum w Polsce i nie planują podjęcia studiów wyższych, jest praca równolegle z nauką w szkole policealnej. Szkoły takie przyciągają cudzoziemców nie tylko możliwością zdobycia konkurencyjnego na polskim rynku pracy zawodu, ale także prawem do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu) w miejscu nauki. Większość szkół policealnych w Polsce jest finansowana przez Uniwersytet Europejski, a nauka jest bezpłatna. Cudzoziemcom oferowane są specjalistyczne kierunki techniczne, a także wszystko, co związane z sektorem usług. Wygodne jest to, że szkolenie trwa średnio od sześciu miesięcy do dwóch lat, więc nastolatek otrzymuje certyfikat i zawód, a także może znacznie łatwiej i szybciej znaleźć godną pracę.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz do naszej strony na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i bieżącymi wydarzeniami.

Opcje pracy dla młodych ludzi po ukończeniu szkoły bez dodatkowych kursów

Po ukończeniu szkoły, jeśli ma się pełne wykształcenie średnie, młodzi ludzie mogą znaleźć pracę w Polsce bez kończenia dodatkowych kursów. Do tych dziedzin i specjalności należą:

 1. Handel – przedstawiciel handlowy, asystent sprzedaży, sprzedawca. W sklepach spożywczych i sieciach handlowych prawie zawsze są wolne miejsca dla merchandiserów lub sprzedawców. Do obowiązków należy układanie towaru na półkach, sprzedaż artykułów gastronomicznych (krojenie wędlin, serów itp.), pomoc przy kasie fiskalnej oraz niektóre prace w magazynach.
 2. Pracownik obsługi klienta (konsultant lub telemarketer). W tych zawodach ważne są następujące cechy: komunikatywność, umiejętność przekonywania i sprzedaży, inicjatywa.
 3. Niania – praca z dziećmi. Każda osoba powyżej 18 roku życia może pracować jako niania, a prawo nie stawia żadnych wymagań dotyczących wykształcenia czy kwalifikacji. Jedynym wymogiem są badania lekarskie.
 4. Modeling i statyści. Aby pracować jako modelka, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, najważniejsze jest szybkie opanowanie pracy przed kamerą; aby pracować na wybiegach, obowiązują wymagania dotyczące wzrostu – od 175-180 cm. Praca jako statysta jest popularna wśród młodych ludzi, otrzymują oni wynagrodzenie za każdy przepracowany dzień.
 5. Steward, stewardessa. Główne wymagania: wiek od 18 lat, doskonała znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, towarzyskość, odporność na stres.
 6. Sekretarka biurowa, recepcjonistka. Główne wymagania stawiane kandydatom to komunikatywność, znajomość programów biurowych, znajomość języków obcych.
 7. Po liceum wojskowym praca w policji, służbie celnej, wojsku.
 8. Programowanie, informatyka, projektowanie graficzne. Przy zatrudnianiu ważne są następujące cechy: wiedza, umiejętność programowania, kreatywność, wysoki poziom języka angielskiego.

Oferty pracy bez świadectwa ukończenia szkoły średniej

W dzisiejszym europejskim świecie nawet bez matury można zarobić mniej lub bardziej przyzwoicie. Są to kelner, magazynier, pracownik produkcji, kurier, kierowca (jeśli masz prawo jazdy). Po ukończeniu odpowiednich kursów lub szkoły policyjnej można zdobyć pracę jako farmaceuta, asystentka stomatologiczna, masażysta, technik dentystyczny, weterynarz, dietetyk, terapeuta rehabilitacyjny, instruktor fitness, florysta, stylista, fryzjer, manikiurzystka, wizażysta, kosmetolog.

Najczęściej spotykane dziedziny i specjalności w tej kategorii dla młodych ludzi:

 1. Gastronomia – kelner, pomocnik szefa kuchni, pomocnik administratora. Praca w tej dziedzinie to zawsze napięta atmosfera, gwar, ciągły kontakt z ludźmi, zbyt wymagający klienci, aktywność fizyczna. Jednak główną zaletą jest to, że łatwo jest znaleźć pracę, a za każdy przepracowany dzień można otrzymać wynagrodzenie.
 2. Pracownik magazynowy lub produkcyjny. Każdy nowy pracownik jest szkolony, a okres szkolenia jest niezbędny nie tylko do dalszej pracy, ale także do uzyskania specjalnego certyfikatu, bez którego nie można pracować. Nastolatki, które mają problemy ze zdrowiem nie mogą pracować w tym obszarze ze względu na obciążenie fizyczne.

  Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

 3. Branża kosmetyczna. Branża kosmetyczna jest obecnie na szczycie swoich możliwości. Szeroki wybór zawodów w tej dziedzinie i wiele możliwości może przynieść przyjemność i zysk. Duża ilość salonów, przestrzeni kosmetycznych, przestrzeni coworkingowych zaprasza profesjonalistów o różnych kwalifikacjach i specjalizacjach do współpracy i udziału we wspólnych projektach.

Zalecenia dotyczące znalezienia pracy dla młodych ludzi

Aby znaleźć pracę, zaleca się korzystanie z oficjalnych źródeł informacji i państwowego doradztwa zawodowego. W polskich urzędach pracy pracują konsultanci, którzy świadczą specjalistyczne usługi poradnictwa zawodowego. Korzystając z ich usług lub zaufanych źródeł poszukiwania pracy, Ukraińcy mogą uchronić się przed ewentualnymi oszustwami lub nielegalną pracą, która może skutkować nie tylko sankcjami finansowymi, ale także stanowić zagrożenie dla życia danej osoby.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *