Dzień Ojca w 2023 roku na Ukrainie, w Polsce i na świecie: kiedy i jak jest obchodzony

Yana Zakharchuk
17 czerwca 2023
Komentarze 0
Syn i ojciec na Dzień Ojca Source: Vista Create

Dzień Ojca nie jest tak popularny jak Dzień Matki, więc wiele osób ma wątpliwości co do daty tego dnia, ale znaczenie ojców w życiu każdego człowieka jest nie mniej ważne niż matki. Dzień ten stanowi doskonałą okazję, by podziękować wszystkim ojcom za ich obecność w naszym życiu, miłość, troskę i wsparcie. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy obchodzony jest Dzień Ojca na Ukrainie, w Polsce i innych krajach, jak jest obchodzony i co jest dobrym prezentem.

Kiedy obchodzony jest Dzień Ojca na Ukrainie i w Polsce?

Dzień Ojca to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach, ale w różnych terminach. Na Ukrainie dzień ten obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. W 2023 roku dzień ten przypada na 18 czerwca. Istnieje jeszcze jedna nieoficjalna data tego święta – Narodowy Dzień Ojca, który obchodzony jest w trzecią niedzielę września (w 2023 roku – 17 września).

W Polsce data tego święta jest stała i obchodzona jest zawsze 23 czerwca.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Historia powstania Dnia Ojca

Trzecia niedziela czerwca została wybrana jako data święta na Ukrainie nie bez powodu. Jest to data, w której Dzień Ojca obchodzony jest w większości krajów świata, a także w Ameryce, skąd wywodzi się to święto. Idea Dnia Ojca została wprowadzona przez Amerykankę Sonorę Smart Dodd w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku. Chciała ona uczcić pamięć swojego zmarłego ojca, wdowca, który z wielką miłością samotnie wychowywał sześcioro dzieci. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku. Do 1960 roku święto rozprzestrzeniło się na wszystkie stany USA. Dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon ustanowił Dzień Ojca oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych. W XXI wieku święto to stało się popularne na całym świecie.

Dzień Ojca na Ukrainie

Na Ukrainie Dzień Ojca jest oficjalnym świętem obchodzonym w trzecią niedzielę czerwca każdego roku. Odpowiedni dekret został podpisany przez prezydenta Ukrainy 18 maja 2019 roku:

Stworzenie korzystnych warunków dla wzmocnienia instytucji rodziny jako fundamentu społeczeństwa i uznanie roli ojców w wychowywaniu dzieci na poziomie państwowym.

Ten dzień jest szczególnie ważny dla Ukraińców, ponieważ wielu ojców broni obecnie swojego kraju przed rosyjską agresją. Z powodu wojny i przymusowej migracji wiele rodzin jest nadal rozdzielonych, więc Dzień Ojca jest doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim ojcom za ich miłość i wsparcie oraz przesłać im najserdeczniejsze życzenia.

Dzień Ojca w Polsce

W 2023 roku święto przypada na piątek i zbiega się z ostatnim dniem roku szkolnego. Również 23 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Rybaka. Według jednej z wersji, Dzień Ojca w katolickiej Europie datuje się na 1508 rok. Odnosi się to do 19 marca, czyli święta św. Józefa. Jeśli chodzi o pochodzenie daty 23 czerwca, to zbiega się ona z przesileniem letnim, podczas którego Polacy obchodzą święta świętojańskie, sięgające czasów wierzeń starosłowiańskich. Wcześniej pisaliśmy Polskie święta i uroczystości w nowym roku szkolnym.

Pierwszy oficjalny Dzień Ojca obchodzono w 1965 roku w Łodzi. W tym czasie kilka znanych polskich publikacji spopularyzowało to święto, w tym Przyjaciółka.

Kiedy obchodzony jest Dzień Ojca w innych krajach?

Dzień Ojca, podobnie jak Dzień Matki, obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie. Tylko jeden kraj na świecie obchodzi Dzień Ojca w tym samym dniu co Polska – Nikaragua. W niektórych krajach święto jest datą ruchomą, a w innych stałą. Marzec, czerwiec i listopad to miesiące, w których najczęściej obchodzony jest Dzień Ojca na świecie. W różnych krajach święto ma swoje własne daty obchodów:

 • trzecia niedziela czerwca – na Ukrainie, w Argentynie, Chile, Meksyku, Kanadzie, USA, Czechach, Holandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Szwajcarii, Turcji, Francji i na Węgrzech;
 • druga niedziela czerwca – w Australii;
 • pierwsza niedziela czerwca – na Litwie;
 • 19 marca – Dzień Ojca we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii;
 • druga niedziela listopada – Dzień Ojca w Estonii i krajach skandynawskich;
 • 39 dni po Wielkanocy – w Niemczech Dzień Ojca przypada w dniu Wniebowstąpienia;
 • 5 czerwca – w Danii;
 • 5 grudnia – w Tajlandii (są to urodziny tajskiego króla).

Proponujemy również dowiedzieć się o niedzielach handlowych w Polsce w 2023 roku.

Jak pogratulować i co podarować?

Święto ku czci ojców zostało ustanowione na Ukrainie całkiem niedawno, więc nie ma jeszcze specjalnych tradycji obchodów. W Polsce i innych krajach w tym dniu dzieci gratulują swoim ojcom, wręczają im drobne upominki, a szkoły organizują uroczyste koncerty i przedstawienia.

Nie trzeba dawać drogich rzeczy, najważniejsze jest, aby wybrać prezent od serca. Pomysły na prezent dla taty:

 • rzeczy, naczynia ze zdjęciami rodzinnymi lub album ze zdjęciami
 • prezent związany z hobby taty (na przykład sport lub wędkarstwo
 • certyfikaty
 • spersonalizowane prezenty
 • Piwo Kraftowe

Zobacz też: Dzień Matki w Polsce w 2023 roku

Ale najlepszym prezentem jest zawsze uwaga. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej spędzić czas z ojcem w tym dniu, ale jeśli nie, powitanie przez telefon lub paczka również będą miłą niespodzianką.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *