Jak opłaca się używać ukraińskiej karty bankowej za granicą?

Yana Zakharchuk
Ciekawostki | 12 maja 2023
Komentarze 0
Mężczyzna płaci kartą w hrywnach za zakupy online za granicą Source: Vista Create

Wielu Ukraińców, którzy obecnie mieszkają za granicą ma problem z przelewaniem pieniędzy. Korzystanie z ukraińskiej karty nie jest trudne, ale należy unikać niepotrzebnych kosztów, o których nie każdy wie. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym zawarliśmy wskazówki na ten temat.

Zasady korzystania z ukraińskich kart w Polsce

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, projekt edukacyjny Funduszu Gwarancji Depozytów w zakresie wiedzy finansowej zachęca do przestrzegania następujących zasad korzystania z ukraińskich kart za granicą, w tym w Polsce:

 1. Przed wydaniem ukraińskiej karty dowiedz się o przedstawicielstwach tego banku za granicą. Przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu banku partnerskiego zostanie pobrana niższa prowizja.
 2. Wszystkie ukraińskie karty mogą być używane do transakcji zagranicznych. Dlatego przed wyjazdem nie ma potrzeby dodatkowego kontaktowania się z bankiem.
 3. Wygodnie jest dokonywać płatności bezgotówkowych za granicą za pomocą ApplePay lub GooglePay.
 4. Ze względów bezpieczeństwa w każdej chwili możesz sprawdzić i zmienić dzienne ograniczenia dotyczące kwoty i liczby płatności kartą za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
 5. Przewalutowanie płatności bezgotówkowych następuje po kursie, prowizja za przeliczenie płatności zależy od waluty i warunków umowy.
 6. Płacąc ukraińską kartą w sklepach, restauracjach i innych placówkach, należy wybrać walutę kraju zamieszkania (Polska – PLN). W ten sposób można uniknąć kosztów wynikających z różnic kursowych. Jeśli zapłacisz hrywną lub inną walutą obcą, zastosowany zostanie kurs handlowy banku zagranicznego, który jest inny niż kurs Twojego banku. Prognoza kursu dolara na lata 2023-2024 znajduje się pod tym linkiem.
 7. Za granicą można wypłacać gotówkę z bankomatów zarówno kartami walutowymi, jak i hrywnowymi, ale należy zwrócić uwagę na ograniczenia ustalone przez NBU.

Ograniczenia NBU dotyczące wypłat gotówki za granicą

Od 21 lipca 2022 roku NBU ustalił limit wypłat gotówki z kart jednego banku:

 • dla kart w hrywnach: na Ukrainie – 100 000 UAH dziennie; 12 500 UAH w ciągu 7 dni kalendarzowych – za granicą;
 • dla rachunków w walutach obcych dzienny limit wypłat gotówkowych na Ukrainie został zwiększony do 100 000 UAH dziennie, a za granicą – limit ustalono na 100 000 UAH miesięcznie.

Ważne!Ukraińskie banki zastrzegają sobie prawo do niestosowania limitu 100 000 UAH (równowartość) miesięcznie przy płatnościach za granicą kartą w hrywnach na zakup sprzętu wojskowego przeznaczonego przez NBU dla ochotników (osób posiadających niezbędne dokumenty).

Znacznie korzystniejsze warunki płatności bezgotówkowych (za pomocą ApplePay lub GooglePay):

 • dla wszystkich kart hrywienowych jednego banku – równowartość 100 000 UAH;
 • dla ukraińskich kart walutowych – bez ograniczeń.

Zapraszamy na nasz Telegram t.me/ukrainianinpolandpl, nasz fanpoage na facebooku facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do zaobserwowania nas na instagramie instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak korzystać z ukraińskich kart kredytowych za granicą?

Klienci ukraińskich banków mają możliwość korzystania ze środków kredytowych za granicą (wszystkie kwestie konwersji spełniają wymogi NBU). Należy jednak pamiętać o wymaganych opłatach i odsetkach, które pojawiają się podczas korzystania z karty kredytowej. W przeciwnym razie ukraińska karta może zostać zablokowana, a należność wyegzekwowana.

Czy w Polsce można wypłacić gotówkę z ukraińskiej karty?

Środki z karty w hrywnach ukraińskich można wypłacać w bankomatach za granicą. Przy wypłacie gotówki (złotówek, euro, funtów itp.) hrywny zostaną przeliczone po kursie ustalonym przez bank, który jest właścicielem bankomatu.

Zobacz też: Ukraiński bank Monobank zacznie działać w Polsce pod nazwą Stereo

Co robić, kiedy zgubimy ukraińską kartę bankową za granicą lub straci ona ważność?

W przypadku utraty ukraińskiej karty za granicą należy natychmiast wykonać następujące czynności:

 1. zaloguj się do aplikacji bankowości mobilnej i przelej wszystkie pieniądze z zgubionej karty na inną ważną kartę;
 2. zablokuj kartę przez aplikację mobilną lub skontaktuj się z bankiem;
 3. użyj aplikacji, aby wydać wirtualną kartę.

Zalecane jest również wydanie karty wirtualnej dla osób, którym wygasła ważność karty podczas pobytu za granicą.

Jak uzupełnić ukraińską kartę w Polsce?

Nie ma możliwości doładowania ukraińskiej karty poprzez terminal w Polsce.

Istnieje jednak opcja, aby zrobić to za pomocą bankowego przelewu krajowego lub zagranicznego. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak uzupełnić ukraińską kartę w Polsce za pomocą przelewów.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *