Jaką pomoc uzyskamy w ukraińskim konsulacie?

Tetiana Sharapova
6 lutego 2023
Komentarze 2
Segregator z dokumentami Source: Vista Create

Konsulat to miejsce, w którym załatwić możemy formalności związane z pobytem w Polsce oraz wyrobić odpowiednie dokumenty. Nie każda osoba przybyła z Ukrainy, musi jednak udawać się bezpośrednio do konsulatu. Wyjaśniamy, kiedy i w jakim celu należy odwiedzić tę placówkę.

Sprawy paszportowe

W konsulacie załatwimy wszelkie sprawy związane z naszym paszportem. Możemy:

 • przedłużyć ważność paszportu, jeżeli data dobiega końca. Osoby dorosłe przedłużą ważność o kolejnych 5 lat, paszporty dzieci zostaną natomiast przedłużone o 4 lata. Warto pamiętać, że paszport można przedłużyć nie wcześniej niż na trzy miesiące przed spodziewaną datą jego wygaśnięcia. W tym celu na miejscu będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek, dać swój paszport do wglądu, a w przypadku paszportu dziecka niezbędne będzie również okazanie jego aktu urodzenia.
 • dopisać do paszportu rodzica informację o dziecku, które nie ukończyło jeszcze 16 lat. Aby tego dokonać, również musimy wypełnić odpowiedni wniosek, załączyć akt urodzenia dziecka, a ponadto niezbędne będą dwie fotografie dziecka o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
 • w przypadku posiadania wyłącznie paszportu wewnętrznego, który nie zawiera wpisów po łacinie, możemy uzyskać zaświadczenie tożsamości, w którym zawarte będą dane osobowe w języku polskim oraz ukraińskim i angielskim. W tym przypadku również na miejscu wypełnimy odpowiedni wniosek, ponadto załączyć należy dokument o przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej oraz dwa zdjęcia paszportowe.

Co najważniejsze, w związku z toczącą się w Ukrainie wojną produkcja paszportów została tymczasowo wstrzymana.

Rejestracja aktów stanu cywilnego

Jeśli chcesz wziąć ślub, nie musisz już jechać na Ukrainę, aby to zrobić. Od 2023 roku ukraińskie placówki dyplomatyczne za granicą będą mogły rejestrować akty stanu cywilnego. Ponadto w konsulacie będzie można nie tylko wziąć ślub, ale i rozwód. Odpowiednia decyzja została podjęta przez gabinet ministrów w dniu 24 stycznia 2023 r.

Ponadto ukraińskie konsulaty będą mogły ponownie wydawać zaświadczenia o rejestracji państwowej i wyciągi z rejestru. Znacznie uprości to procedurę uzyskiwania usług rejestracji państwowej.

Zobacz też: Profil zaufany ePUAP: kiedy jest potrzebny dla dorosłych i dzieci?

Nie wiadomo jeszcze, które konkretnie instytucje państwowe będą świadczyć te usługi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych określi później odpowiednie instytucje.

Konsulaty Ukrainy w Polsce

Wydział Konsularny Ambasady Ukrainy w Polsce (Warszawa):

Antoniego Malczewskiego 17

Telefon:

Konsulat Ukrainy w Gdańsku:

Bernarda Chrzanowskiego 60-А

Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie

Beliny-Prażmowskiego 4

Telefon:

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie

3 Maja, 14

Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu

Biskupa Nankiera 7

Telefon:

Całodobowa Infolinia Ambasady Ukrainy dla obywateli Ukrainy

Pod te numery również możemy się zgłaszać, jeżeli będziemy mieć pytanie związane z paszportem, innymi dokumentami i procedurami lub legalizacją pobytu na terenie Polski.

Jak umówić się na spotkanie w konsulacie lub ambasadzie Ukrainy w Polsce dowiesz się w poprzednim artykule.

Komentarze 2
Polecane
Najnowsze
Popularne

2 odpowiedzi na “Jaką pomoc uzyskamy w ukraińskim konsulacie?”

 1. Natalia pisze:

  Co robić jeśli przez 2 miesięcy regularnego sprawdzania(2 razy w tygodniu) wolnych miejsc dla rejestracji w formie elektronicznej na przedłużenie terminu paszportu nie ma wolnych miejsc? Co dalej?

  • Tetiana Sharapova pisze:

   Доброго дня. Зверніться будь ласка з цим питанням безпосередньо до консульства.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *