Jak obchodzi się Boże Narodzenie w Ukrainie i w Polsce?

23 grudnia 2022
Dekoracje świąteczne w Polsce. Pl Author: Tetiana Sharapova

25 grudnia w Polsce obchodzone będzie Boże Narodzenie. Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest zwykle 7 stycznia, ale w tym roku Synod Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zezwolił na odprawianie nabożeństw świątecznych 25 grudnia, jeśli zgromadzenie i rektor cerkwi wyrażą takie życzenie. I być może w niedalekiej przyszłości będziemy obchodzić Boże Narodzenie również 25 grudnia. Opowiadamy o wspólnych i różnych tradycjach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie i w Polsce.

Główne potrawy świąteczne w Ukrainie i w Polsce

Zacząć należy od tradycyjnej kuchni świątecznej w Ukrainie i w Polsce. W Ukrainie, jak wiadomo, na stole na pewno znajdziecie kutię i uzvar. Inne potrawy mogą się różnić w zależności od preferencji każdej rodziny, ale kutia i uzvar są nieodłącznymi atrybutami ukraińskich świąt.

Przede wszystkim świąteczny obiad rozpoczyna się od zjedzenia kutii. Następnie spożywane są inne potrawy, które zostały podane do stołu. Mogą to być pierogi, nadziewane gołąbki, ryby i różne sałatki. Wszystko jest popijane kompotem.

Potrawy te można również spotkać na polskim stole wigilijnym, ale bardzo rzadko. Kutia i uzvar prawie nigdy nie są podawane na polskim w Polsce, zamiast nich można znaleźć inne potrawy, m.in:

  1. Karpie;
  2. Barszcz z uszkami;
  3. Sernik;
  4. Pierogi;
  5. Zupa grzybowa;
  6. Faszerowane gołąbki z kapusty;
  7. Kompot;
  8. Makowiec;
  9. Sałatka jarzynowa;
  10. Kapusta z grochem lub grzybami;
  11. Śledzie;
  12. Pierniki.

Oczywiście w zależności od preferencji polskiej rodziny, tradycyjne potrawy mogą się różnić. Ale z reguły na każdym stole jest przynajmniej jedna z nich.

Podobnie jak w Ukrainie, w Wigilię cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole. Tutaj można śpiewać kolędy, a pod choinką z pewnością będą czekały świąteczne prezenty.

Ozdabianie choinki w Ukrainie i w Polsce

W przeciwieństwie do większości regionów Ukrainy, w Polsce dekoruje się choinkę przed świętami. Z reguły dzieje się to 23 lub 24 grudnia. Polskie rodziny niekiedy dekorują choinkę przed tym terminem. Pod nią umieszczane są również prezenty, które rozdaje się podczas wigilii.

W wielu polskich mieszkaniach można zauważyć, że choinka jest zawieszona pod sufitem. Uważa się, że w ten sposób chroni ona dom przed złymi duchami. Jej czubek zdobi natomiast gwiazda betlejemska. Często pod choinką, wraz z prezentami, można zobaczyć różne instalacje biblijne. Podobne instalacje można spotkać na głównych placach miast.

W Ukrainie również istnieje tradycja dekorowania choinki, ale różni się ona nieco od polskiej. Ukraińcy nie są przywiązani do świąt, dlatego choinkę można postawić nawet 31 grudnia. Od czasów starożytnych ludzie ozdabiali choinki zabawkami symbolizującymi bogactwo i dobrobyt. A wszystkie ozdoby na choinkach były jadalne.

Obecnie Ukraińcy dekorują choinki zabawkami i świecidełkami. Zabawki mogą być absolutnie różne: od bombek po figurki. Ale udekorowana choinka to obowiązkowy atrybut na święta w Nowym Roku.

Jednym z najstarszych świątecznych atrybutów Ukraińców jest diduch. Wykonuje się go z nierozdrobnionego żyta lub pszenicy. Figurka ta jest ozdobiona suszonymi kwiatami i słodyczami. Obecnie diduch nie jest często spotykany w ukraińskich rodzinach, ale na terenach wiejskich tradycja ta żyje nadal.

Kolędy polskie i ukraińskie

Podobnie jak Ukraińcy, Polacy śpiewają utwory świąteczne – kolędy. Ale kolędy polskie i ukraińskie są nieco inne. Historycy twierdzą, że istnieje około tysiąca polskich kolęd. Śpiewa się je zarówno w gronie rodzinnym, jak i na głównych placach miast.

Jeśli 25 grudnia zdecydujesz się na spacer po centrum swojego miasta, możesz zobaczyć uliczne szopki i koncerty poświęcone Bożemu Narodzeniu. Kolędy można usłyszeć także podczas nabożeństw w kościołach. Jedną z najpopularniejszych kolęd jest „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.

W Ukrainie również istnieje tradycja kolędowania. Kolędników można spotkać na ulicach i w domach. Co więcej, niekiedy można zobaczyć ich nawet w metrze. Niektórzy śpiewają kolędy przy świątecznym stole, ale w dużych miastach nie jest to powszechna tradycja. Najbardziej znane kolędy w Ukrainie to „Wieczny Bóg się narodził”, „W niedzielę rano” i „Dobry wieczór panu”.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Modlitwa i dzielenie się opłatkiem przy świątecznym stole

Dzielenie się opłatkiem to tradycja w większości nieobecna w kulturze ukraińskiej. Opłatek to niekwaszony chleb, który symbolizuje Ciało Chrystusa. Kiedy polska rodzina zbiera się przy stole, najpierw jest modlitwa, a następnie właśnie dzielenie się opłatkiem.

Opłatek symbolizuje również braterstwo i miłość, dlatego nie można zasiadać do świątecznego stołu, jeśli ktoś się kłóci. Zaraz po uroczystej kolacji zapalane są świece, śpiewane kolędy, czytana jest modlitwa, a następnie zjadany jest opłatek.

Zobacz też: Sklep internetowy Rozetka ruszył w Polsce i szuka pracowników

Wszyscy członkowie rodziny składają sobie życzenia i odrywają sobie nawzajem kawałek opłatka. Chleb ten zajmuje centralne miejsce na wigilijnym stole, a wokół niego umieszcza się wszystkie inne potrawy. W Ukrainie ta tradycja też jest obecna, ale wśród katolików.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *