Polska uruchomiła infolinię dla rodziców, których dzieci uczęszczają do polskich szkół

Tetiana Sharapova
Dzieci | 6 września 2022
Komentarze 0
Kobieta odbierająca telefon na infolinii dla Ukraińców

Polska uruchomiła specjalną infolinię dla rodziców, których dzieci chodzą do szkoły lub uczęszczają do polskich szkół. Inicjatywa ta została podjęta przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) we współpracy z UNESCO i polskim Ministerstwem Edukacji i Nauki. Operatorzy od kilku tygodni doradzają ukraińskim rodzicom w różnych sprawach. 

Inicjatywa powstała z potrzeby znalezienia jak największej ilości prawdziwych informacji dotyczących procesu edukacji w polskich szkołach. Niektóre pytania pozostają dla ukraińskich rodziców niejasne.

Uruchomiliśmy tę infolinię, bo ludzie z Ukrainy po prostu potrzebują konkretnej odpowiedzi. I staramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą się pojawić, a jeśli pojawiają się nowe pytania, to zbieramy potrzebne informacje z ministerstwa, szkół, organizacji – powiedziała Aleksandra Mizerska, jedna z koordynatorek projektu.

Infolinia została uruchomiona pod koniec sierpnia.

Jak zadzwonić na infolinię?

Aby skorzystać z infolinii, należy zadzwonić pod numer +48 22 100 13 00. Następnie doradcy udzielą Państwu informacji na ewentualne pytania.

Pod numer można dzwonić w godzinach 9-17. Połączenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku. Infolinia nie jest dostępna w weekendy. Dzwonić mogą zarówno rodzice, jak i opiekunowie uczniów z Ukrainy.

Do Polski przybyło również wielu ukraińskich studentów i aplikantów, również oni mogą korzystać z infolinii, kiedy chcą uzyskać informacje o polskich uczelniach.

Jak na razie operatorzy infolinii odbierają po kilkadziesiąt telefonów dziennie. Ale nie ma wątpliwości, że liczba ta będzie rosła, bo nie zmniejsza się liczba ukraińskich dzieci, które mają być zapisane do polskich szkół.

Zobacz też: Karta Dużej Rodziny dla Ukraińców w Polsce: czy jest dostępna dla uchodźców z Ukrainy i jakie korzyści zapewnia?

Jakie są najczęstsze pytania zadawane przez rodziców?

Z reguły informacji o polskich szkołach potrzebują rodzice, którzy zdecydowali się posłać swoje dzieci do polskiej podstawówki lub liceum. Interesują ich absolutnie wszystkie pytania z tym związane: od tego, jak zapisać dziecko do polskiej szkoły, po zawiłości polskiego systemu edukacji.

W tej chwili najwięcej telefonów odbieramy od rodziców, którzy chcą zapisać swoje dzieci do liceum, technikum lub szkoły średniej – mówi kierownik infolinii.

Pod ten numer można również zadzwonić w przypadku jakichkolwiek skarg lub niewyjaśnionych czy niejasnych pytań. Można uzyskać informacje w języku ukraińskim, polskim lub rosyjskim. Większość doradców to uchodźcy z Ukrainy, więc na pewno nie będziesz miał problemów z barierą językową.

Co pozwoliło na stworzenie infolinii?

Infolinia powstała dzięki wspólnym wysiłkom UNICEF-u, Ministerstwa Nauki i Edukacji RP oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dzięki infolinii ukraińscy uchodźcy mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat edukacji i zapisów swoich dzieci do polskich szkół.

Dobrym pomysłem jest również zadzwonienie na infolinię w przypadku jakichkolwiek skarg. Doradcy będą w stanie udzielić Ci potrzebnych informacji, co zrobić w danej sytuacji.

Niedawno pisaliśmy również o tym, które miasta Polski oferują darmowe przejazdy dla dzieci. Aby dziecko mogło z niego skorzystać, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *